W Co Zainwestować Milion Złotych?

Niektórzy z nas marzą o tym, by wydać milion złotych na własne przyjemności. Inni z kolei zaczęliby się w takiej sytuacji zastanawiać, w co zainwestować milion złotych, by osiągnąć dodatkowe zyski.

W co zainwestować milion złotych? Kluczowa jest dywersyfikacja

Dywersyfikacja polega na zbudowaniu portfela inwestycyjnego składającego się z instrumentów finansowych o różnym poziomie ryzyka. Dzięki temu inwestycje stają się bezpieczniejsze oraz stabilniejsze.

Milion złotych to bardzo duże pieniądze, jeśli weźmiemy pod uwagę poziom dochodów i oszczędności w Polsce. Z przeprowadzonego w 2022 roku badania przez UCE RESEARCH oraz SYNO Poland wynika, że ok. 20% Polaków ma oszczędności mniejsze niż 5000 zł.

W związku z tym możliwości w zakresie dywersyfikacji kapitału są znacznie lepsze. Są one szersze, niż ma to miejsce w przypadku osób dysponujących kapitałem na poziomie kilkudziesięciu tysięcy. Taki stan rzeczy oznacza, że umiejętna dywersyfikacja staje się w przypadku miliona złotych absolutnym must have.

Dlaczego jeszcze dywersyfikacja inwestycji jest niezbędna?

Podczas inwestycji miliona złotych trzeba pamiętać również o psychologicznym aspekcie związanym z dywersyfikacją. Wyobraźmy sobie, że inwestor za milion złotych zakupił akcje jednej firmy. W takiej sytuacji nawet drobne wahania kursu przekładają się na duże kwoty. Wówczas wartość posiadanego portfela inwestycyjnego może w krótkim czasie zmieniać się nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

A zatem, jeśli akcje danej firmy straciły np. 2% w trakcie danej sesji, oznacza to spadek wartości zainwestowanego kapitału aż o dwadzieścia tysięcy złotych!

Analogicznie, wzrost o 2% oznacza zwiększenie kursu o 20 tys. złotych, co może spowodować przedwczesną euforię ze strony inwestora. Przekonany o własnych zdolnościach posiadacz kapitału może zdecydować się na bardziej ryzykowne działania. Przesadny optymizm to wyższe ryzyko  inwestycji, które są nietrafione i doprowadzają do dalszych strat. Oczywiście, w naszych rozważaniach pomijamy kwestie opłat i prowizji od transakcji giełdowych.

Zainwestowanie miliona złotych — bezpieczne i ryzykowne sposoby inwestycji

Odpowiednio zrealizowane inwestycje to wymierne korzyści finansowe dla posiadacza kapitału. W przypadku posiadacza miliona złotych nawet stopa zwrotu na poziomie 3% rocznie oznacza znaczne zyski (trzydzieści tysięcy złotych). Z drugiej jednak strony trzeba mieć na uwadze ryzyko.

Takie rozwiązania jak na przykład:

  • bankowe konta oszczędnościowe,
  • lokaty bankowe,
  • obligacje skarbowe,

cechują się wysokim poziomem bezpieczeństwa i są postrzegane jako pewna inwestycja. Trzeba jednak pamiętać, że to ryzyko wciąż istnieje. Jest tak, ponieważ np. lokaty bankowe są chronione przez BFG jedynie do limitu 10000 tysięcy euro. Z drugiej jednak strony dają one stosunkowo niską stopę zwrotu. Rentowność na poziomie kilku procent oznacza kilkadziesiąt tysięcy złotych zysku z zainwestowanego miliona, ale nie pokrywa kosztów inflacji.

Drugą grupę inwestycji stanowią bardziej ryzykowne instrumenty finansowe. Są to na przykład:

  • akcje – udziały spółki. W tym przypadku zyski pochodzą ze sprzedaży akcji po kursie, który przewyższa cenę zakupu oraz prowizje naliczane od wartości transakcji;
  • ETF-y – certyfikaty uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym, którego wartość opiera się na przykład o notowania indeksu giełdowego WIG20 lub akcje spółek surowcowych;
  • kryptowaluty – waluty wirtualne przez niektórych traktowane jako alternatywa dla tradycyjnego pieniądza.

Wyżej wymienione sposoby inwestycji dają szansę na zyski na poziomie wynoszącym kilkadziesiąt lub kilkaset procent. W pojedynczych przypadkach rentowność wyniosła nawet kilkadziesiąt procent. Aby jednak osiągnięcie tak spektakularnego sukcesu było możliwe, niezbędne jest uważne i systematyczne śledzenie sytuacji na rynkach.

Nawet pozornie nieznaczący komunikat może bowiem doprowadzić do tąpnięcia na rynku, a wyprzedaż wynikająca ze zjawiska tzw. owczego pędu może doprowadzić do załamania kursu giełdowego.

W co zainwestować milion złotych? Podsumowanie

Zastanawiasz się, w co zainwestować milion złotych? Jeśli tak, to tego typu decyzję powinieneś podjąć sam. Informacje znalezione w sieci mogą stanowić dla Ciebie jedynie wskazówki, w których warto podążać. Zdecydowanie nie powinny być one traktowane przez Ciebie jako dogmat.

Jedno jest pewne: jeszcze przed przystąpieniem do inwestowania tak znacznych kwot jak milion złotych należy rzetelnie przeanalizować sytuację rynkową oraz zapoznać się z mechanizmem działania danego instrumentu inwestycyjnego. Dobrym rozwiązaniem jest kilkutygodniowy trening na mniejszych kwotach lub koncie demo. Dopiero jeśli poznasz zasady inwestowania oraz swoje atuty i słabości, powinieneś rozpocząć inwestycje z użyciem całego kapitału.Jeśli rozmyślasz nad inwestycjami, koniecznie przeczytaj nasz tekst. Recepta na pomyślne zainwestowanie miliona złotych nie istnieje, ale być może poniższy artykuł skłoni Cię do interesujących przemyśleń. Pamiętaj jedynie, że tekst nie jest poradą inwestycyjną. Powodzenia!

robert.baczkowski@inwestujfinanse.pl | + Artykuły

Od wielu lat jestem zapalonym inwestorem i entuzjastą kryptowalut. Ukończyłem matematykę na University of Toronto w Kanadzie.
Stworzyłem tę stronę, aby dzielić się z ludźmi moją, zdobywaną przez wiele lat, wiedzą na temat finansów i inwestycji.
Lubię podejmować ryzyko i chętnie piszę o finansach.
W skrócie jestem osobą, która kocha pieniądze i dobrze nimi zarządza.