W Co Zainwestować 50 000 Złotych?

Inwestowanie to najskuteczniejszy sposób na zwiększenie kapitału. Inwestować warto praktycznie każdą kwotę, zaczynając już od kilkuset złotych. Dysponując większymi środkami, można w stosunkowo krótkim czasie uzyskać duże zyski. W co zatem zainwestować 50 000?

Obligacje skarbowe

Obligacje skarbowe to papiery wartościowe, emitowane przez państwo, aby pozyskać dodatkowy kapitał.

Inwestorzy kupują więc obligacje, a państwo otrzymuje środki i zobowiązuje się do ich zwrotu wraz z odsetkami.

Obligacje skarbowe należą do najbezpieczniejszych i najprostszych inwestycji, jednak nie zapewniają zbyt dużego zysku.

3-miesięczne obligacje oferują 1% zysku, natomiast np. 12-letnie obligacje 2,5% zysk.

Inwestowanie w obligacje skarbowe jest dostępne dla każdego, dlatego do ich zakupu nie potrzeba nawiązywać współpracy z domem maklerskim.

Minimalna kwota potrzebna do zakupu obligacji skarbowych wynosi 100 złotych (cena jednej obligacji). Można jednak oczywiście kupić obligacje za 50 000 złotych lub za jeszcze większą sumę.

Obligacje korporacyjne

Obligacje korporacyjne to papiery wartościowe emitowane przez spółki akcyjne, spółki z o.o. lub spółki komandytowo-akcyjne.

Obligacje korporacyjne często opisuje się jako papiery dłużne przedsiębiorstw, ponieważ świadczą one o tym, że firma jest zadłużona u nabywców tych obligacji.

Przedsiębiorstwa oferują obligacje korporacyjne, aby uzyskać dodatkowy kapitał. W zamian inwestorzy po pewnym czasie otrzymują ustalony zwrot z inwestycji w formie odsetek.

Przyjmuje się, że obligacje korporacyjne są nieco bezpieczniejszą formą inwestycji niż zakup akcji, jednak znacznie bardziej ryzykowne niż zakup obligacji skarbowych.

Akcje

Większość osób myślących o inwestowaniu, w pierwszej kolejności kojarzy tę czynność z zakupem i sprzedażą akcji.

Akcje to jeden z najpopularniejszych rodzajów papierów wartościowych.

Inwestowanie w nie odbywa się poprzez zawieranie transakcji na giełdzie. W ten sposób przedsiębiorstwa pozyskują kapitał na dalszy rozwój, natomiast osoby lub firmy, które się zdecydują na ich zakup, mogą je z czasem sprzedać, kiedy zwiększy się kurs.

Zakup akcji zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, dlatego początkujący powinni skupiać się na zakupie akcji dużych spółek z ugruntowaną pozycją lub w akcje spółek, które płacą dywidendy.

Inwestowanie w akcje odbywa się na giełdzie, natomiast indywidualni inwestorzy mogą kupować lub sprzedawać akcje w ramach współpracy z domami maklerskimi. 50000 złotych jest bardzo dobrą kwotą, aby rozpocząć inwestycje w akcje.

Fundusze inwestycyjne

Fundusze inwestycyjne to przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania. Zajmują się one inwestycjami środków zebranych od różnych inwestorów.

Specjaliści pracujący dla funduszy inwestycyjnych inwestują zebrane środki w akcje, obligacje, weksele itd.

Inwestycje w fundusze mają kilka zalet.

Po pierwsze, wpłacane kwoty wcale nie muszą być duże. Wiadomo jednak, że inwestycja o wysokości 50 tysięcy powinna pozwolić na zaskakująco wysokie zyski, tym bardziej, jeżeli w dany fundusz swoje środki inwestuje wiele osób.

Po drugie, w odróżnieniu od samodzielnego inwestowania na giełdzie, w przypadku inwestycji w fundusz, znacznie ogranicza się rola inwestora. Oznacza to, że nawet początkujący mogą zwiększyć swój kapitał, przy ograniczonym ryzyku.

Złoto i inne metale szlachetne (kruszce)

Inwestowanie w złoto i srebro zdobywa coraz większą popularność wśród Polaków, ponieważ zakup metali szlachetnych jest skutecznym sposobem na uniknięcie zmniejszenia oszczędności jako rezultat inflacji.

Metale szlachetne cechują się dużą stabilnością i praktycznie nigdy nie tracą na swojej wartości. Nie oznacza to jednak, że na złocie i innych kruszcach nie można spekulować.

Taką praktykę zaleca się jednak tylko doświadczonym inwestorom.

Zakup złota należy do najbezpieczniejszych form inwestycji – jego wartość się nie zmniejsza nawet podczas kryzysów ekonomicznych i politycznych.

Każdy inwestor zainteresowany zakupem złota powinien zapoznać się z ofertą Mennicy Polskiej.

W przypadku inwestycji sumy wynoszącej np. 50 tysięcy warto rozważyć dywersyfikację inwestycji w kilka metali szlachetnych, w tym również srebra i platyna.

Waluty

Istnieje wiele różnych sposobów na przechowywanie swoich środków i inwestowanie. Jednym z nich jest inwestycja w zagraniczne waluty.

Pomimo tego, że złoty należy do stosunkowo stabilnych walut, zakup dolarów, euro lub franków z korzystnym kursem, może pozwolić na duży zarobek. Tym bardziej, kiedy inwestor ma do dyspozycji co najmniej kilkanaście tysięcy.

Obecnie w waluty możemy inwestować na kilka sposobów.

Prawdopodobnie najbardziej bezpośrednia i intuicyjna metoda polega na zakup waluty po atrakcyjnej cenie i sprzedaż, kiedy podniesie się jej wartość.

Alternatywną opcją, szczególnie dla osób, które chcą zająć się inwestowaniem „na poważnie”, jest inwestowanie na rynku walutowym Forex. Inwestowanie w pary walutowe wymaga jednak dużo wiedzy i profesjonalnego monitorowania zmian na rynku.

Lokaty bankowe

Osoby stroniące od ryzyka powinny rozważyć inwestycję w lokatę bankową.

Depozyt bankowy (inaczej lokata) to produkt finansowy, który jest podstawowym elementem oferty praktycznie każdego banku.

Banki oferują lokaty, aby zdobyć dodatkowe środki, które następnie są wydawane w formie kredytu.

Lokata bankowa zawsze jest otwierana na określony okres. W tym czasie klient banku nie może (grozi za to kara) wypłacić środków z lokaty. Następnie, po upływie wyznaczonego okresu, użytkownik wypłaca wpłacony kapitał oraz odsetki.

Lokaty bankowe nie oferują dużych zysków z inwestycji, jednak przy większych sumach, jak np. 50 000 złotych, będzie on oczywiście nieco większy.

Nieruchomości

Suma 50 000 złotych to oczywiście za mało, aby kupić nieruchomość mieszkalną, jak np. mieszkanie w bloku.

Istnieją jednak pewne sposoby na inwestycję 50 tysięcy w nieruchomości.

Można np. postawić na zakup działki budowlanej na wsi lub niewielkiej działki rolnej, którą następnie można będzie odrolnić lub sprzedać po korzystniejszej cenie.

Ceny gruntów rosną w całym kraju, dlatego można oczekiwać, że w ciągu kilu następnych lat kupioną dziś działkę będzie można sprzedać z dużym zyskiem.

Alternatywnym rozwiązaniem jest inwestycja w aparthotel lub condohotel z celem wynajmu krótkoterminowego i długoterminowego.

Inwestycja 50 000 złotych w nieruchomość może wymagać dużego wysiłku (np. poszukiwanie nieruchomości), jednak wciąż pozostaje dostępną opcją.

Kryptowaluty

Kryptowaluty to prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjny sposób na zainwestowanie 50 000 złotych.

Z jednej strony mówi się o ogromnych zarobkach, które można osiągnąć dzięki inwestycjom w kryptowalauty, ale z drugiej strony nie można lekceważyć ryzyka związanego z zakupem wirtualnych walut.

Zyski (i strony) w przypadku inwestycji w kryptowaluty są tak duże ze względu na wahania cen, które są znacznie większe niż w przypadku walut państwowych, czy akcji firm.

Kryptowaluty z pewnością jednak będą rozwijać się w przyszłości, ponieważ coraz więcej firm (a nawet państw) zaczyna je uznawać za środek płatności.

Kryptowaluty mają wiele cech, które sprawiają, że są bardzo atrakcyjną opcją dla inwestorów. Na początku nie warto jednak inwestować zbyt dużych środków.

Warto traktować wirtualne pieniądze jako sposób na dywersyfikację inwestycji.

Działalność gospodarcza – w co zainwestować 50 000?

Często mówi się, że najlepszym pomysłem na inwestycję jest inwestycja w siebie. Może to również dotyczyć założenia działalności gospodarczej.

Suma o wysokości 50 000 złotych może wystarczyć do założenia małej firmy. Dodając do tego różnego rodzaju dotacje, można zebrać jeszcze większy kapitał startowy, który ułatwi założenie i planowanie działalności.

Najlepiej, jeżeli działalność gospodarcza jest związana z zainteresowaniami przedsiębiorcy lub pozwala na wykorzystanie posiadanych umiejętności.

Alternatywnym pomysłem na inwestycję i założenie działalności gospodarczej jest stworzenie sklepu e-commerce.

Sprzedaż internetowa z roku na rok staje się coraz popularniejsza, jednak wciąż pozostaje wiele nisz, w których można założyć dochodowy sklep internetowy.

robert.baczkowski@inwestujfinanse.pl | + Artykuły

Od wielu lat jestem zapalonym inwestorem i entuzjastą kryptowalut. Ukończyłem matematykę na University of Toronto w Kanadzie.
Stworzyłem tę stronę, aby dzielić się z ludźmi moją, zdobywaną przez wiele lat, wiedzą na temat finansów i inwestycji.
Lubię podejmować ryzyko i chętnie piszę o finansach.
W skrócie jestem osobą, która kocha pieniądze i dobrze nimi zarządza.

Dodaj komentarz