W Co Zainwestować 300 000 zł? Garść Przydatnych Porad Dotyczących Sposobów Na Pomnożenie Kapitału

Inflacja przekłada się na spadek realnej wartości oszczędności. Oczywiście, nie należy panikować: aby uchronić swój kapitał przed  stratami, konieczne jest rozważne podejście. W co można zainwestować trzysta tysięcy złotych?

W co zainwestować trzysta tysięcy złotych? Idealne rozwiązanie… nie istnieje

Przede wszystkim, musisz pamiętać, że nie istnieje jedna, uniwersalna odpowiedź na pytanie: w co zainwestować trzysta tysięcy złotych? Podejmowanie jakichkolwiek decyzji w tym zakresie powinno zostać poprzedzone rzetelną analizą bieżącej i spodziewanej sytuacji gospodarczej. Istotne jest także poznanie własnych słabości, oczekiwań oraz stosunku do ryzyka.

To właśnie dlatego naszego tekstu nie należy traktować jako porady inwestycyjnej. Jest to zbiór kilku kwestii, które należy wziąć pod uwagę jeszcze przed przystąpieniem do inwestycji.

Jakie masz możliwości inwestowania?

Trzysta tysięcy złotych to duży kapitał, który daje szerokie możliwości inwestowania. Otworem stoją przed Tobą właściwie wszystkie sposoby na pomnożenie posiadanych środków. Przykładowe z nich przedstawiono poniżej:

Obrót akcjami spółek notowanych na Giełdzie Papierów wartościowych (GPW)

Zyski z inwestycji w akcje osiąga się poprzez sprzedaż papierów po takiej cenie, która przewyższa kurs zakupu oraz koszt prowizji.

Zalety: Dzięki rozwiązaniom internetowym obrót akcjami jest tak prosty jak nigdy dotąd. Akcje spółek można nabyć za pomocą smartfona, z wykorzystaniem aplikacji giełdowej banku lub platform inwestycyjnych. Inwestycje w akcje to szansa na wysoką stopę zwrotu — może być to kilkanaście lub nawet kilkaset procent zwrotu z zaangażowanego kapitału. Zyski z akcji mogą mieć postać dywidendy, czyli części zysku okresowo wypłacanego przez spółki posiadaczom akcji.

Słabości: Niestety, rozwiązanie to nie jest idealne. Przede wszystkim, trzeba pamiętać o ryzyku. Nawet pobieżna analiza notowań giełdowych pokazuje, że takie wydarzenia ostatnich lat jak np. pandemia  czy konflikt na Ukrainie przyczyniły się do załamania kursu akcji. W niektórych przypadkach spadki akcji sięgnęły nawet kilkudziesięciu procent. Dlatego też, jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko (zlikwidować go w 100% się nie da), musisz uważnie śledzić perspektywy poszczególnych spółek oraz sytuacji makroekonomicznej.

Obligacje

Posiadanie obligacji spółki lub Skarbu Państwa daje prawo do regularnie wypłacanych odsetek.

Zalety: Generalnie przyjmuje się, że obligacje (szczególnie te skarbowe) to najbezpieczniejsze instrumenty finansowe obecnie dostępne na rynku.

Słabości: Po pierwsze, jest to instrument finansowy przeznaczony raczej do długoterminowego oszczędzania. Na przykład, wśród oferowanych przez Skarb Państwa papierów wartościowych znajdują się obligacje dziesięcioletnie. Po drugie, stopa zwrotu z obligacji w obecnych czasach nie pokrywa (po uwzględnieniu podatki Belki) poziomu inflacji. Taki stan rzeczy oznacza, że w przypadku obligacji trudno mówić o inwestowaniu. Bardziej odpowiednim określeniem jest raczej: aktywne oszczędzanie.

Nieruchomości

Nieruchomości są często postrzegane jako stabilny rodzaj aktywów.

Zalety: Nieruchomość to przede wszystkim stabilność. Nie musisz nerwowo obserwować kursu notowań (tak jak ma to miejsce np. w przypadku akcji), obawiając się ich spadku. Jeśli posiadasz nieruchomość położoną w atrakcyjnej lokalizacji (np. centrum dużego miasta) to połowa sukcesu. Jeżeli dodatkowo znajduje się w dobrym stanie technicznym, możesz liczyć na regularne wpływy z tytułu wynajmu.

Słabości: Inwestycje w nieruchomości nie są rozwiązaniem pozbawionym słabości. Przede wszystkim, Twoim zadaniem jest dbać o to, by nieruchomość była w dobrym stanie technicznym. Oznacza to, że okresowe remonty są niezbędne. Nawet w przypadku drobnych prac trzeba liczyć się z wydatkami na poziomie kilkuset złotych. Ponadto, w czasach wysokich stóp procentowych NBP sprzedaż nieruchomości może być bardzo trudna, jeśli nie niemożliwa. Pula potencjalnych kupujących znacznie się zmniejszyła z uwagi na drogie kredyty hipoteczne.

Last but not least, zakup nieruchomości za gotówkę, jeśli posiadasz 300 000 zł,  oznacza zamrożenie znacznej części lub nawet całości kapitału. Znacznie ogranicza to Twoje dalsze możliwości inwestycyjne.

W co zainwestować trzysta tysięcy złotych, czyli parę zdań na temat dywersyfikacji kapitału

Jak widzisz, idealny sposób na inwestycje nie istnieje. Dlatego też w przypadku tak znacznych kwot jak trzysta tysięcy złotych należy zadbać o dywersyfikację kapitału. Dywersyfikacja polega na podzieleniu kapitału na różne formy inwestycji, które różnią się między sobą na przykład:

  • poziomem ryzyka — z ryzykiem utraty kapitału należy liczyć się nawet w przypadku inwestycji postrzeganych jako bezpieczne, 
  • horyzontem czasowym — warto podzielić kapitał na inwestycje długoterminowe (nieruchomości, obligacje), oraz krótkoterminowe (obrót akcjami).

Dywersyfikacja kapitału wprawdzie nie rozwiąże problemu. Może ona jednak sprawić, że portfel inwestycyjny stanie się bardziej stabilny na zawirowania rynkowe.

To już wszystko. Mamy nadzieję, że artykuł rozjaśnił nieco kwestie dotyczące inwestowania. Jednocześnie, nie stanowi on porady inwestycyjnej. Należy traktować go raczej jako zbiór przemyśleń.

robert.baczkowski@inwestujfinanse.pl | + Artykuły

Od wielu lat jestem zapalonym inwestorem i entuzjastą kryptowalut. Ukończyłem matematykę na University of Toronto w Kanadzie.
Stworzyłem tę stronę, aby dzielić się z ludźmi moją, zdobywaną przez wiele lat, wiedzą na temat finansów i inwestycji.
Lubię podejmować ryzyko i chętnie piszę o finansach.
W skrócie jestem osobą, która kocha pieniądze i dobrze nimi zarządza.