W Co Zainwestować 30 Tysięcy Złotych?

Rok 2022 z pewnością zaskoczył swoim początkiem. Prócz nie spokoju na wschodzie Europy oraz dalszego panowania pandemii COVID-19, przywitał rosnącymi cenami oraz wysoką inflacją w Polsce. Stąd też wiele osób zastanawia się, w co zainwestować 30 tysięcy złotych, by uchronić je przed diametralnym spadkiem wartości.

Coroczne badania ekonomiczne pokazały, iż ponad połowa Polaków posiada oszczędności. Ich średnia wysokość wynosi około 30 tysięcy złotych.

W wielu przypadkach jest to zbyt mała kwota, aby porywać się na duże inwestycje, jednakże jest na tyle wysoka, iż stwarza możliwość ulokowania jej w taki sposób, by zaoszczędzone pieniądze nie straciły swojej wartości. W co więc zainwestować 30 tysięcy złotych?

Istnieje wiele sposobów na dobre inwestycje. Posiadając dzieci, warto zastanowić się nad wykupem ubezpieczenia na życie, tak by zabezpieczyć dostatecznie ich przyszłość.

Złożenie pieniędzy na depozycie bankowym z wysokim oprocentowaniem również będzie pewnym zabezpieczeniem przyszłości.

Prócz dość pewnych, jednak mniej korzystnych rozwiązaniach, są również inwestycje, które skłaniają do podjęcia większego ryzyka. Są to jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, obligacje korporacyjne czy akcje różnych spółek (w dobie pandemii idealnym rozwiązaniem są akcje spółek medycznych).

Warto pamiętać, iż przed jakąkolwiek inwestycją należy ocenić stopień ryzyka oraz inwestować swoje własne oszczędności wystrzegając się chwilówek czy szybkich, pozabankowych kredytów.

Inwestuj w kilka rzeczy na raz

Kiedy decyzja o zainwestowaniu oszczędności zostanie podjęta, należy zastanowić gdzie dokładnie ulokować pieniądze. Z racji, iż nie jest to duża sama, należy dobrać narzędzia inwestycyjne w taki sposób, aby przynosiły oczekiwane zyski przy jak najmniejszym ryzyku.

Istotne znaczenie przy inwestycjach odgrywa dywersyfikacja. Oznacza to, iż nie należy wszystkich oszczędności lokować w jednym miejscu. Często stawianie wszystkiego na jedną kartę może okazać się zgubnym posunięciem. Warto więc środki pieniężne podzielić na różne inwestycje.

W portfelu inwestora mogą znaleźć się przeróżne instrumenty, np. te mniej ryzykowne jak obligacje skarbowe oraz instrumenty podwyższonego ryzyka – jednostki uczestnictwa w funduszach. Mądre dzielenie zasobów pieniężnych może zapewnić stabilne zabezpieczenie oszczędności.

W co zainwestować 30 tysięcy złotych?

W co więc zainwestować 30 tysięcy złotych?

Nie chcąc ryzykować, warto założyć lokatę i konto oszczędnościowe. Niestety, obecnie ich oprocentowanie jest na dość niskim poziomie, chociaż polityk bankowa coraz częściej daje zielone światło w sprawie podwyższenia oprocentowania w skali roku. Należy pamiętać, iż w przypadku zysków kapitałowych z tych instrumentów, należy opłacić podatek w wysokości 19 procent. Zdecydowanie największą zaletą lokat jest to, iż są one objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

W opozycji do lokat i kont oszczędnościowych stoją inne narzędzie inwestycyjne. Są to przede wszystkim surowce, akcje, waluty obce oraz nieruchomości. Wiąże się one jednak z ponoszeniem ryzyka inwestycyjnego. Pamiętając o dywersyfikacji, warto z puli 30 tysięcy złotych, część środków wpłacić na lokatę bądź konto oszczędnościowe. Drugą część przeznaczyć zaś na zakup obligacji bądź papierów wartościowych na giełdzie.

Zainwestuj w grunt

inwestycja w grunt

Może i kwota 30 tysięcy złotych nie pozwoli na zakup atrakcyjnej działko budowlanej. Jednak zawsze warto szukać okazji. Z czasem można nabyć po niskiej cenie działkę budowlaną na wsi bądź działkę rolną.

Obecnie, coraz częściej zdarza się, iż działki rolne zmieniają przeznaczenie w planie, tj. są odrolnienie. Istnieje możliwość również uzyskania decyzji o warunkach zabudowy wydawanej przez właściwy organ administracyjny. W ten sposób możesz zyskać kilkadziesiąt tysięcy, sprzedając działkę z innym przeznaczeniem.

Ponadto, grunty stale drożeją. To, co dziś kosztuje 30 tysięcy złotych, jutro może być warte już dwa razy tyle. Warto wziąć pod uwagę, iż inwestycje w grunty nierzadko zwracają się po długim czasie.

Surowce dobrym sposobem na inwestycje

W co zainwestować 30 tysięcy złotych, by zarobić więcej niż na papierach wartościowych, przy mniejszym stopniu ryzyka? Od wielu lat dobrym pomysłem na inwestycje okazują się kruszce. Niezmiennie najlepszym rozwiązaniem są inwestycje w złoto, które nie traci na swojej wartości. Dodatkowo kapitał w wysokości 30 tysięcy złotych można ulokować w srebro bądź metale szlachetne.

Inwestycje w kruszce należą do instrumentów stabilnych finansowo. Są one klasyczną metodą na wszelkie kryzysy na globalnych rynkach finansowych. Inwestorzy coraz częściej skłaniają się w kierunku kruszców, ponieważ są one dużo odporniejsze na wszelkie zawirowania niż waluty na rynku międzynarodowym walut Forex czy papiery wartościowe na giełdzie.

Chcąc zainwestować 30 tysięcy w złoto, można zdecydować się na zakup tego kruszcu w formie monet lub sztabek, jak i w formie papierowej. Najczęściej są to pochodne instrumentów finansowych, które są oparte na obrocie złotem. Inwestycje w złoto, w skali roku, przynoszą nawet kilkadziesiąt procent zysku.

 

W co więc zainwestować 30 tysięcy złotych? Wszystko zależne jest od podejścia inwestora. Inne instrumenty finansowe będą lepsze dla osoby, która nie chce podejmować ryzyka związanego z inwestycją zaś inne dla osób, które liczą się ze wzrostami oraz spadkami inwestycyjnymi. Przy inwestycjach należy pamiętać przede wszystkim o dywersyfikacji kapitału, czyli lokowaniu swoich oszczędności w kilku miejscach jednocześnie.

Robert Baczkowski
robert.baczkowski@inwestujfinanse.pl | + Artykuły

Od wielu lat jestem zapalonym inwestorem i entuzjastą kryptowalut. Ukończyłem matematykę na University of Toronto w Kanadzie.
Stworzyłem tę stronę, aby dzielić się z ludźmi moją, zdobywaną przez wiele lat, wiedzą na temat finansów i inwestycji.
Lubię podejmować ryzyko i chętnie piszę o finansach.
W skrócie jestem osobą, która kocha pieniądze i dobrze nimi zarządza.

Dodaj komentarz