W co zainwestować 25 tysięcy złotych?

Inflacja zagraża naszym oszczędnościom — taki przekaz możemy obecnie znaleźć właściwie wszędzie. Co zatem można zrobić, aby chronić posiadane środki pieniężne? W co zainwestować dwadzieścia pięć tysięcy złotych?

Dlaczego inwestowanie kapitału to dobra decyzja?

Od kilku lat mamy w Polsce do czynienia z wysoką inflacją. O ile jednak jeszcze niedawno utrzymywała się ona na względnie akceptowalnym poziomie (przedział od 5% do 8%), to w maju 2022 roku średni roczny wzrost cen towarów i usług wyniósł 13,9%.

Taki poziom wzrostu cen nie oznacza jeszcze katastrofy i absolutnie nie powinien budować paniki. Stanowi on jednak silne ostrzeżenie dla posiadaczy kapitału: należy zrobić coś z oszczędnościami, by uchronić je przed realną utratą wartości. Dobrym rozwiązaniem może okazać się inwestowanie. Oczywiście, tego typu działania zaplanowane i poprzedzone gruntowną analizą sytuacji rynkowej.

Sytuację dodatkowo poprawia fakt, że współcześni inwestorzy mają liczne możliwości inwestowania kapitału, w tym na przykład:

 • akcje,
 • obligacje,
 • produkty bankowe (lokaty terminowe, konta oszczędnościowe),
 • pożyczki społecznościowe,
 • kryptowaluty,
 • dzieła sztuki,
 • fundusze inwestycyjne zamknięte i otwarte,
 • nieruchomości (w przypadku kapitału na poziomie 25 tysięcy złotych to rozwiązanie leży poza granicami możliwości z oczywistych powodów. Otóż, ceny nieruchomości są znacznie wyższe niż 25 tysięcy złotych).

Inwestycja dwudziestu pięciu tysięcy złotych — czy należy dywersyfikować kapitał?

W poradnikach dotyczących inwestowania można często znaleźć porady. Bardzo często jedną z nich jest informacja, że dywersyfikacja kapitału oznacza zwiększenie możliwości osiągnięcia sukcesu. Faktycznie, jest to skuteczny sposób działania, który zmniejsza prawdopodobieństwo poniesienia strat. Dzięki temu nasz portfel inwestycyjny staje się stabilniejszy.

W pewnym uproszczeniu dywersyfikacja polega na podzieleniu kapitału pomiędzy różne instrumenty. W ramach dywersyfikacji warto podzielić kapitał na instrumenty inwestycyjne:

 • bezpieczne (obligacje, lokaty itd.),
 • agresywne (w tym na przykład akcje, waluty wirtualne).

To, jaka będzie struktura portfela inwestycyjnego, zależy wyłącznie od decyzji inwestora. Powinna zostać podjęta na podstawie przeprowadzonej przez niego analizy rynkowej oraz oceny szans i ryzyk. Jedno jest pewne: prawidłowo przeprowadzona dywersyfikacja czyni inwestycje bardziej stabilnymi i mniej narażonymi na wahania koniunktury gospodarczej.

Ryzyko podczas inwestycji

Niezależnie od tego, czy inwesotr zamierza zainwestować milion złotych, czy też dysponuje on mniejszym kapitałem, należy liczyć się z ryzykiem. Właściwie rzecz biorąc, ryzyko to czynnik wpisany w istotę inwestycji. W przypadku takich rozwiązań jak obligacje, lokaty czy konta oszczędnościowe ryzyko jest stosunkowo niskie. Taki stan rzeczy wnika stąd, iż ryzyko niewypłacalności banków i państwa jest minimalne. Ponadto, lokaty i konta oszczędnościowe są gwarantowane do 100 tys. euro przez BFG.

Z kolei w przypadku akcji/inwestycji alternatywnych itp. należy liczyć się z poważniejszym zagrożeniem.

Generalna zasada jest następująca:

 • inwestycje najmniej zyskowne (roczna stopa zwrotu nieprzekraczająca 10 procent) są najbezpieczniejsze,
 • instrumenty finansowe dające wyższą możliwą do osiągnięcia rentowność to jednocześnie rozwiązania obarczone wyższym ryzykiem. Z drugiej strony można liczyć wówczas na stopę zwrotu wynoszącą kilkanaście, kilkadziesiąt, a czasem nawet kilkaset procent.

Jak zniwelować ryzyko, kiedy inwestujesz dwadzieścia pięć tysięcy złotych? Aby osiągnąć ten cel, należy w miarę możliwości dywersyfikować kapitał oraz uważnie śledzić sytuację gospodarczą. Jeśli z kolei szuka się sposobów na całkowite zlikwidowanie ryzyka, mamy złą wiadomość: nie jest to możliwe.

Co zamiast inwestycji?

Sposobów na inwestycje, tzn. zaangażowanie kapitału w celu zwiększenia jego realnej wartości, jest wiele. Nie znajdziesz tu jednak idealnej, skutecznej w stu procentach metody działania — nie jest to profesjonalna porada inwestycyjna. Mimo to liczymy, że poniższe wskazówki i sugestie okażą się przydatne dla każdego, kto zamierza rozpocząć przygodę z inwestowaniem.

Jeśli czytelnik obawia się jednak inwestycji i nie wie, na czym polegają poszczególne rozwiązania, zdecydowanie nie powinno się podejmować nierozważnych działań. Pochopne decyzje najprawdopodobniej doprowadzą do poniesienia bolesnych strat, a tego właśnie chcemy uniknąć, prawda?

Z kolei w przypadku osób, które mają silną awersję (tzn. niechęć) do ryzyka, być może lepszym rozwiązaniem będzie… inwestycja w siebie. Co to oznacza? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Udział w specjalistycznych kursach zawodowych, które pozwolą na poprawę swojej sytuacji zawodowej, zakup literatury branżowej oraz oprogramowania komputerowego itp. Takie podejście nie daje wprawdzie natychmiastowych efektów. Powinno ono jednak w dłuższej perspektywie  przynieść zwiększenie zarobków (dochodów). Celem inwestycji jest przecież osiągnięcie zysków, prawda?

robert.baczkowski@inwestujfinanse.pl | + Artykuły

Od wielu lat jestem zapalonym inwestorem i entuzjastą kryptowalut. Ukończyłem matematykę na University of Toronto w Kanadzie.
Stworzyłem tę stronę, aby dzielić się z ludźmi moją, zdobywaną przez wiele lat, wiedzą na temat finansów i inwestycji.
Lubię podejmować ryzyko i chętnie piszę o finansach.
W skrócie jestem osobą, która kocha pieniądze i dobrze nimi zarządza.