W Co Zainwestować 15000 zł? Zbiór Przydatnych Informacji Na Temat Inwestycji

Co można zrobić, jeśli posiadamy piętnaście tysięcy złotych? Możliwości jest wiele: od zagranicznej podróży aż po płatne szkolenia zawodowe. Ciekawym rozwiązaniem może być zainwestowanie posiadanych środków. Odpowiednio zrealizowana inwestycja doprowadzi do pomnożenia kapitału.

W jakie instrumenty finansowe można inwestować za 15000 złotych?

W co zainwestować 15000 zł? Nie istnieje uniwersalna odpowiedź na to pytanie, a niniejszy tekst nie stanowi porady inwestycyjnej. Należy go postrzegać raczej jako zbiór użytecznych informacji, z którymi warto zapoznać się jeszcze przed rozpoczęciem inwestowania.

Posiadacz piętnastu tysięcy złotych może zainwestować swój kapitał. Ma on do dyspozycji między innymi następujące sposoby działania:

  • akcje — zakup akcji perspektywicznych spółek to szansa na wysoki zwrot z inwestycji. Z drugiej jednak strony w przypadku akcji dużą rolę odgrywa zachowanie rynków. Oznacza to, że negatywne komunikaty na temat danej spółki mogą spowodować paniczną wyprzedaż walorów  (tzw. efekt owczego pędu). Taki stan rzeczy przełoży się na gwałtowny spadek kursu akcji,
  • obligacje — posiadanie obligacji (np. Skarbu Państwa) to gwarancja odsetek w określonej wysokości. Mogą być one stałe lub określone np. jako wysokość inflacji plus marża. Kolejną zaletą jest fakt, że obligacje to bezpieczne rozwiązanie. Z drugiej jednak strony obligacje to instrument oszczędzania/inwestowania o charakterze długoterminowym. Trudno w tym przypadku liczyć na szybkie i wysokie zyski,
  • inwestycje alternatywne — rozumie się przez to na przykład kryptowaluty (waluty wirtualne). Case Bitcoina pokazuje, że można liczyć na stopę zwrotu nieosiągalną dla wielu innych form inwestycji. Z drugiej jednak strony wiele innych walut wirtualnych spotkał spektakularny krach. W takiej sytuacji należy rzetelnie zastanowić się nad inwestycją, jeśli nie masz skłonności do wysokiego ryzyka,
  • pożyczki społecznościowe (z ang. social lending). Możliwe jest pożyczanie — za pośrednictwem platform internetowych — pieniędzy zweryfikowanym firmom lub osobom prywatnym. Oprocentowanie jest dość pokaźne, ale wadą takiego rozwiązania jest brak restrykcyjnej, charakterystycznej dla banków oceny zdolności kredytowej.

W przypadku kwoty 15000 złotych trudno z kolei mówić o takich formach inwestycji jak na przykład nieruchomości. Dzieła sztuki czy luksusowe, rzadkie modele samochodów także leżą poza zasięgiem możliwości.

W co zainwestować 15000 złotych? Pamiętaj o ryzyku!

Niezależnie od tego, o jakiej wartości inwestycji mówimy, należy pamiętać o ryzyku. Każda forma inwestycji — akcje, obligacje, pożyczki społecznościowe itp. — to realne ryzyko utraty części lub całości zainwestowanego kapitału. Co ważne, nawet obligacje skarbowe — postrzegane jako najbezpieczniejszy sposób inwestycji — nie są w 100% wolne od ryzyka.

15000 złotych a dywersyfikacja zainwestowanego kapitału

W przypadku podejmowania inwestycji dywersyfikacja zaangażowanego kapitału jest jedną z podstawowych zasad. W pewnym uproszczeniu dywersyfikacja to po prostu podzielenie kapitału na kilka różnych sposobów inwestowania. W ramach dywersyfikacji warto podzielić kapitał na przykład na inwestycje:

  • bezpieczne (obligacje skarbowe, lokaty bankowe, konta oszczędnościowe) i ryzykowne (akcje, kryptowaluty, pożyczki społecznościowe),
  • krótkoterminowe/spekulacyjne (akcje, kryptowaluty) oraz długoterminowe (np. dziesięcioletnie obligacje Skarbu Państwa),
  • w podmioty z różnych branż (np. akcje banków, spółek petrochemicznych oraz sieci detalicznych).

Umiejętnie przeprowadzona dywersyfikacja sprawia, że portfel inwestycyjny staje się bardziej zrównoważony i stabilny. W efekcie nawet chwilowe wahania koniunktury nie powinny mu zbytnio zagrozić. Oczywiście, nie oznacza to jeszcze, że dywersyfikacja wystarczy do osiągnięcia sukcesu. Wręcz przeciwnie: wciąż niezbędna jest skrupulatna analiza sytuacji gospodarczej oraz jej perspektyw.

Czy warto dywersyfikować 15000 złotych?

Zgodnie z wyliczeniami Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne wynagrodzenie brutto w 2022 roku to około sześciu i pół tysiąca złotych miesięcznie. W takiej sytuacji mogłoby się zatem wydawać, że piętnaście tysięcy złotych to bardzo duży kapitał. Owszem, jest to znaczna suma z punktu widzenia codziennego życia, jednak z perspektywy inwestycji nie stanowi ona oszałamiającej kwoty.

Generalnie, dywersyfikacja kapitału jest dobrym rozwiązaniem, które pokazuje, że inwestor działa rozsądnie i nie rzuca wszystkiego „na jedną kartę”. Z drugiej jednak strony zdywersyfikowanie kapitału wymaga:

  • poniesienia nakładów czasowych na analizę różnych wariantów inwestycji,
  • znajomości mechanizmu funkcjonowania różnych instrumentów finansowych.

W efekcie może okazać się, że inwestycja 15000 zł przyniesie pewne zyski, ale będą one niewspółmiernie niskie w stosunku do czasu spędzonego nad analizami. Oczywiście, dywersyfikacja piętnastu tysięcy złotych może być potraktowana jako forma treningu przed inwestowaniem wyższych kwot.

robert.baczkowski@inwestujfinanse.pl | + Artykuły

Od wielu lat jestem zapalonym inwestorem i entuzjastą kryptowalut. Ukończyłem matematykę na University of Toronto w Kanadzie.
Stworzyłem tę stronę, aby dzielić się z ludźmi moją, zdobywaną przez wiele lat, wiedzą na temat finansów i inwestycji.
Lubię podejmować ryzyko i chętnie piszę o finansach.
W skrócie jestem osobą, która kocha pieniądze i dobrze nimi zarządza.