Satoshi Nakamoto – Kim Jest i Jaki Posiada Majątek?

Satoshi Nakamoto może posiadać największy majątek na świecie.

Ale podczas gdy tożsamość twórcy Bitcoin’a pozostaje niepotwierdzona, poszukiwania mające na celu jego zdemaskowanie mają bardzo barwną historię.

 

>>zobacz też: Jak i Gdzie Inwestować w Kryptowaluty 

czym jest bitcoin

Bitcoin szturmem zdobył świat finansów, ale kim jest twórca tej kryptowaluty?

Ocena:
5/5
Zalety

68% rachunków detalicznych CFD traci pieniądze

Prowizje

Bezpieczeństwo

Dostępne Kryptowaluty

za €1000 Dostaniesz

0.0230 BTC

 

Co to Bitcoin?

Bitcoin to cyfrowa waluta, która nie jest kontrolowana przez bank lub rząd.

Użytkownicy mogą  „wydobywać” Bitcoiny, poświęcając moc obliczeniową komputera na uwierzytelnianie innych transakcji bitcoinowych, lub mogą go kupować i sprzedawać na giełdach kryptowalut za prawdziwe pieniądze.

Tesla ujawniła, że jej inwestycje w cyfrową walutę i inne „alternatywne aktywa rezerwowe” mogą wzrosnąć, zgodnie z dokumentem złożonym w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

>>zobacz też: Inwestycja w Kryptowaluty Długoterminowa – Czy Warto?

Bitcoin o wartości 1,5 miliarda dolarów zapewni Tesli płynność w kryptowalucie, gdy zacznie akceptować ją do płatności, donosi CNBC.

Bitcoin wzrósł do 249 637,03 Złotych i na krótko osiągnął nowy rekord wszech czasów, według AP. Akcje Tesli również poszły w górę.

Kim jest Satoshi Nakamoto?

Pytanie na temat kim jest Satoshi Nakamoto zaprowadzi nas z Kraju Kwitnącej Wiśnie aż na drugi koniec świata do małego kalifornijskiego miasteczka Temple City, a następnie z powrotem przez Ocean Spokojny do australijskiego doktora.

>>zobacz też: W Które Kryptowaluty Warto Inwestować 2021

Kultowa już publikacja, która została umieszczona w sieci P2P Foundation, mówiła, że nieuchwytny Nakamoto mieszkał w Japonii i urodził się w 1975 roku.

Ale kiedy światowe media myślały, że znalazły swojego Satoshi Nakamoto w 2014 roku – był inżynierem komputerowym mieszkającym w Temple City w hrabstwie Los Angeles.

satoshi nakamoto kim jest
Dorian Satoshi Nakamoto, na zdjęciu otoczony przez reporterów przed swoim domem w Temple City w Kalifornii w maju 2014 r.

Podczas gdy Japończyk o nazwisku Dorian Satoshi Nakamoto stanowczo zaprzeczał, że jest tajemniczą siłą stojącą za niesławną kryptowalutą, intryga wciąż się zagęszczała.

Wkrótce wyszło na jaw, że informatyk Hal Finney, który był odbiorcą pierwszej transakcji Bitcoin, mieszkał „kilka przecznic” od niepozornego Nakamoto.

Dziennikarz Forbes Andy Greenberg próbował przeprowadzić wywiad z Finneyem w jego domu – pomimo tego, że zmagał się on z nieuleczalną chorobą stwardnienia zanikowego bocznego (ALS), która sprawiła, że entuzjasta kryptowalut „zamknął się” w swoim ciele i nie był w stanie mówić ani poruszać mięśniami.

>>zobacz też: Gate.io Opinie

Greenberg uważa, że Finney, który wydawał się rozbawiony, gdy dziennikarz zapytał, czy zna Nakamoto, był albo ghostwriterem dla twórcy Bitcoina, albo po prostu użył nazwiska sąsiada dla niepoznaki.

Nakamoto
Nakamoto powiedział, że nigdy nie słyszał o Bitcoin’ie

Ale to nie koniec. Finney znał również „entuzjastę zdecentralizowanej waluty” i naukowca Nicka Szabo, który napisał artykuł o „bitowym złocie” już w 1998 roku i podobno był fanem pseudonimów.

>>zobacz też: Kryptowaluty Legalne Czy Nie? – Bitcoin vs Prawo

Szabo potwierdził również w 2011 roku, że tylko on, Finney lub Wei Dai – twórca prekursora Bitcoin B-Money – mogli być odpowiedzialni za cyfrową walutę.

W 2013 roku, autor finansowy Dominic Frisby zasugerował, że Szabo napisał wspomnianą wcześniej publikacje z 2008 roku i nawet pojawił się w telewizji omawiając swoje twierdzenia.

Ale Szabo wysłał e-mail do Frisby’ego, pisząc: „Dzięki za poinformowanie mnie o tym. Obawiam się, że pomyliłeś się, podając mnie jako Satoshiego, ale jestem do tego przyzwyczajony”.

 

Kim jest Craig Wright
Craig Wright został zgłoszony jako twórca Bitcoina

Kim jest Craig Wright?

Innym najbardziej znanym podejrzanym Nakamoto jest australijski informatyk i biznesmen Craig Wright.

Ale w przeciwieństwie do innych wiodących pretendentów, Wright faktycznie twierdzi, że jest Nakamoto i w 2016 roku dostarczył techniczny „dowód” do BBC, The Economist i GQ.

Składało się to z demonstracji procesu weryfikacji użytego w pierwszej transakcji Bitcoina.

Ale The Economist twierdzi, że „takie demonstracje mogą być inscenizowane” i zgłosił, że Wright odmówił upublicznienia dowodu i dostarczenia innych zapewnień.

Następnie zamieścił przeprosiny na swoim blogu, stwierdzając, że nie ma już „odwagi”, aby kontynuować proces udowadniania swojej tożsamości.

Wright pojawił się następnie w filmie dokumentalnym Netflix Banking on Bitcoin i ponownie twierdził, że jest Satoshi Nakamoto, powiedział, że będzie to jego ostatni sfilmowany wywiad.

Po spekulacjach Wrighta, Bitcoin Core Project – projekt open source, który „wydaje oprogramowanie klienckie Bitcoin” – zatweetował swój własny sceptycyzm wokół tej kwestii w maju 2016 roku.

Projekt zamieścił: „Obecnie nie ma publicznie dostępnego dowodu, że ktokolwiek w szczególności jest twórcą Bitcoina.”

Ile wynosi majątek Satoshi Nakamoto?

Jeśli Nakamoto – który według wielu ekspertów jest pseudonimem – istnieje, może być najbogatszą osobą na świecie, biorąc pod uwagę, jak bardzo wzrosła wartość Bitcoina.

Obecna wartość majątku netto Satoshi Nakamoto w 2021 roku wynosi potencjalnie 40 miliardów dolarów, według New Trader U.

Szacunki te oparte są na wczesnych portfelach Bitcoin, które uważane są za należące do niego, które nadal przechowują 980.000 Bitcoinów wycenianych na około 41.000 dolarów za bitcoina.

>>zobacz też: XTB Akcje Opinie

Nawet jeśli jest to tylko szacunek i dokładna wartość netto nie jest znana na pewno, uważa się, że jego majątek urośnie jeszcze bardziej po tym, jak Tesla zainwestowała 1,5 miliarda dolarów w kryptowalutę.

Robert Baczkowski
robert.baczkowski@inwestujfinanse.pl | + Artykuły

Od wielu lat jestem zapalonym inwestorem i entuzjastą kryptowalut. Ukończyłem matematykę na University of Toronto w Kanadzie.
Stworzyłem tę stronę, aby dzielić się z ludźmi moją, zdobywaną przez wiele lat, wiedzą na temat finansów i inwestycji.
Lubię podejmować ryzyko i chętnie piszę o finansach.
W skrócie jestem osobą, która kocha pieniądze i dobrze nimi zarządza.

Dodaj komentarz