Revolut — opinie na temat platformy. Plusy i minusy związane z korzystaniem z Revolut

Nowoczesne technologie na stałe weszły do naszego życia. Są one powszechnie wykorzystywane między innymi do codziennych transakcji finansowych. Zarządzanie finansami osobistymi staje się prostsze dzięki wygodnym platformom mobilnym. Do takich należy na przykład Revolut.

Revolut — sposób na płatności za granicą. Czym właściwie jest Revolut?

Przed opisaniem zalet i słabości warto wyjaśnić pokrótce, czym jest Revolut. Jest to utworzony w 2015 roku startup działający w sektorze FinTech, tzn. na skrzyżowaniu finansów oraz nowoczesnych technologii. W ramach swojej działalności Revolut oferuje — za pośrednictwem aplikacji mobilnej o tej samej nazwie — możliwość dokonywania transakcji online oraz inwestowania (na przykład w waluty wirtualne — kryptowaluty).

Ważnym filarem działalności prowadzonej przez Revolut jest aktywność na terenie Polski, czego dowodzą liczby:

 • niemal tysiąc pracowników zatrudnionych w Polsce (dane za 2021 rok),
 • ponad milion użytkowników.

W ramach codziennego użytkowania możliwe jest między innymi dokonywanie takich operacji w Revolut jak:

 • wymiana walut. Do walut obsługiwanych w ramach konta na Revolut należą na przykład tzw. waluty światowe: euro (EUR), dolar amerykański (USD) i funt brytyjski (GBP), ale także peso argentyńskie (ARS), juan chiński (CNY), korona norweska (NOK) oraz korona czeska (CZK).
 • dokonywanie płatności internetowych,
 • regulowanie zobowiązań za zakupy realizowane w sklepach stacjonarnych; ważnym elementem Revolut jest aplikacja mobilna na smartfony. Taki stan rzeczy nie zmienia jednak faktu, że użytkownicy otrzymują do dyspozycji również fizyczną kartę niewiele różniącą się wyglądem od bankowych kart debetowych.

Tak liczne funkcjonalności sprawiają, że Revolut jest często traktowany jako alternatywa dla usług, które dotychczas były tradycyjnie oferowane przez banki.

Posiadanie konta Revolut to szereg potencjalnych korzyści dla klienta. Z drugiej jednak strony trzeba pamiętać, że np. inwestowanie w kryptowaluty z użyciem Revolut wiąże się z ryzykiem. Oczywiście, ryzyko utraty kapitału odnosi się także do innych tego typu platform. Podjęcie decyzji o założeniu konta na Revolut to decyzja, która powinna zostać podjęta po uważnej analizie potencjalnych korzyści oraz zagrożeń.

Revolut konto — opinie

W internecie — zarówno na portalach branżowych, jak i ogólnotematycznych — można znaleźć wiele obszernych recenzji dotyczących korzystania z konta Revolut. Ich cenne uzupełnienie stanowią opinie na forach internetowych umieszczane przez internautów — użytkowników Revolut. Generalnie, oceny  są pozytywne, choć zwraca się uwagę na pewne niedoskonałości tego rozwiązania.

Revolut opinie — forum Sklep Google Play

Cennym źródłem opinii na temat działania aplikacji mobilnej Revolut jest Sklep Google Play (https://play.google.com/store). Na chwilę obecną (stan na czerwiec 2022) można znaleźć tam ok. 1,83 miliona opinii, które przekładają się na notę 4,5 w pięciostopniowej skali. Jest to zatem całkiem dobra ocena, którą można określić jako „dobry z plusem”.

Opinie o Revolut są w dużej części pozytywne. Przykładowe aspekty, na które zwracają uwagę użytkownicy korzystający z tego rozwiązania, są następujące:

 • krótki termin dostawy karty Revolut,
 • intuicyjna obsługa — jest to ważny aspekt, jeśli weźmiemy pod uwagę, że użytkownicy korzystający z aplikacji mobilnych stają coraz bardziej wymagający. Wygodna obsługa oraz przejrzysty interfejs to czynniki, które są istotne z punktu widzenia UX Design (dział informatyki zajmujący się analizą wrażeń, jakie dana aplikacja wywiera na użytkowniku),
 • dostępna polska wersja językowa — dzięki temu z Revolut mogą korzystać także osoby, które nie potrafią posługiwać się  angielskim bądź poziom znajomości tego języka jest niski. W takiej sytuacji bez wątpienia lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z polskiej wersji, aby nie popełnić przez pomyłkę kosztownego błędu.

Oczywiście, wśród tak dużej liczby ocen można znaleźć również krytyczne głosy na temat sposobu funkcjonowania aplikacji mobilnej czy karty Revolut. Zazwyczaj dotyczą one takich kwestii jak na przykład:

 • awaryjność aplikacji, przez co rozumie się na przykład problemy z autoryzacją transakcji, restartującą się apkę, problemy z wyświetlaniem treści itp.
 • problematyczny (sporadycznie) kontakt z obsługą klienta, co może utrudniać rozwiązywanie problemów.

Jak widać, słabości te dotyczą przede wszystkim kwestii technicznych. Z drugiej jednak strony wyżej wymienione problemy można tłumaczyć dynamicznym rozwijaniem produktu. Ekspansja rynkowa może być jednym z powodów kwestii sprzętowych oraz sposobów rozwiązywania problemów zgłaszanych przez klientów. Wydaje się, że jest to naturalny „efekt uboczny” zwiększania rozmiarów biznesu. Czy są to przejściowe kłopoty? Tego jeszcze nie wiadomo — odpowiedź na to pytanie przyniosą zapewne najbliższe miesiące/lata.

Obsługa konta Revolut – podstawowe informacje

Poniżej znajdują się najważniejsze informacje dotyczące codziennego korzystania z platformy Revolut.

Koszty z tytułu użytkowania usług Revolut

Na chwilę obecną (stan na czerwiec 2022) Revolut oferuje następujące pakiety usług:

PakietOpłata miesięcznaPrzykładowe funkcjonalności
Standard0 złBezpłatne konto w wariancie podstawowym, darmowe wypłaty z bankomatów (limit 800 zł lub 5 wypłat). Płatności międzynarodowe oraz bezpłatna wymiana walut do limitu 5000 zł miesięcznego
Plus14,99 złDarmowe wypłaty z bankomatów (limit 800 zł). Płatności międzynarodowe oraz bezpłatna wymiana walut do limitu 5000 zł miesięcznego.
Premium29,99 złDarmowe wypłaty z bankomatów (limit 1600 zł). Płatności międzynarodowe oraz bezpłatna wymiana walut bez limitu.1 darmowa płatność międzynarodowa miesięcznie.Dostęp do zagranicznego ubezpieczenia medycznego oraz ubezpieczenia od opóźnionego lotu/bagażu.
Metal49,99 złDarmowe wypłaty z bankomatów (limit 3000 zł). Płatności międzynarodowe oraz bezpłatna wymiana walut bez limitu.3 darmowe płatności międzynarodowe miesięcznie.Dostęp do zagranicznego ubezpieczenia medycznego oraz ubezpieczenia od opóźnionego lotu/bagażu.

Fizyczna oraz wirtualna karta Revolut – opinie

Generalnie, korzystanie z Revolut jest możliwe na dwa sposoby:

 • poprzez konto wirtualne – w ramach rozwiązań online możliwe jest korzystanie z Revolut na PC lub logowanie na Revolut pośrednictwem urządzeń mobilnych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by środki znajdujące się na rachunku wykorzystać do płatności typu BlikRevolut pozwala na takie działanie,
 • z użyciem fizycznej karty – jest to karta prepaidowa Visa, która swoim wyglądem niewiele różni się od analogicznych rozwiązań zapewnianych przez banki. Dzięki fizycznej karcie Revolut możliwa jest wypłata środków z bankomatu.

Jak zasilić konto Revolut?

Zasilenie konta Revolut w nowe środki nie stanowi większych trudności. Aby osiągnąć cel, można zastosować jedną z poniższych metod działania:

 • przelew bankowy na numer rachunku Revolut. W przypadku wyboru tego wariantu trzeba pamiętać, że bank potraktuje tego typu operację jako przelew międzynarodowy. Taki stan rzeczy oznacza, że trzeba będzie ponieść koszty za przelew środków z rachunku bankowego na Revolut. Wysokość opłat z tego tytułu jest uzależniona od rozwiązań przyjętych w poszczególnych instytucjach bankowych;
 • przelew z użyciem takich aplikacji na urządzenia mobilne jak Google Pay oraz Apple Pay,
 • zasilenie konta Revolut z poziomu aplikacji mobilnej. Można sparować rachunki z następujących banków z kontem w aplikacji mobilnej Revolut: mBank, Pekao S.A., Santander oraz ING.

Kredyt w Revolut – opinie

W Revolut można uzyskać również finansowanie w formie kredytu. W czerwcu 2022 roku możliwe jest uzyskanie kredytu w wysokości do 100 tysięcy złotych. RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) wynosi 18,07%, co jest dość wysokim kosztem w porównaniu z ofertami bankowymi. Z drugiej jednak strony Revolut oferuje szybkie podjęcie decyzji kredytowej. Może być to czynnik decydujący podczas starania się o dodatkowy zastrzyk gotówkowy.

Revolut Bank — opinie dotyczące bezpieczeństwa środków zdeponowanych na rachunku Revolut Polska

Czasem można spotkać się z opinią, zgodnie z którą używanie aplikacji mobilnej Revolut nie jest bezpieczną metodą działania. Krytycy tego systemu zwracają uwagę na fakt, że przedsiębiorstwo odpowiedzialne za stworzenie i rozwój Revolut nie jest bankiem. Z tego powodu, ich zdaniem, nie powinno ono cieszyć się takim zaufaniem, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych instytucji bankowych.

Obiektem zarzutów jest np. to, że z uwagi na swój „pozabankowy” status Revolut nie jest w Polsce objęty przez BFG (Bankowy Fundusz Gwarancyjny). W przypadku bankowych lokat czy kont oszczędnościowych BFG pozwala na odzyskanie środków w wysokości do równowartości stu tysięcy euro w złotych.

Taki stan rzeczy nie oznacza jednak, że Revolut działa w zupełnym oderwaniu od nadzoru. Ważną rolę w tym zakresie odgrywa kontrola sprawowana przez FCA, czyli Financial Conduct Authority. Innymi słowy jest to Komisja Nadzoru Finansowego działająca w Wielkiej Brytanii, czyli kraju siedziby Revolut.

Nie wolno zapominać także o tym, że Revolut uzyskał w 2020 roku licencję bankową. Na Litwie został utworzony Revolut Bank UAB wyposażony w licencję udzieloną mu przez Europejski Bank Centralny. Taki stan rzeczy oznacza, że Revolut formalnie podlega nadzorowi sprawowanemu przez Bank Litwy.

Revolut opinie — czy komornik może zająć środki zdeponowane na koncie Revolut?

Większość z nas stara się terminowo spłacać zaciągnięte zobowiązania np. z tytułu rachunków czy kredytów bankowych. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, a trudna sytuacja gospodarcza pogłębia problemy z regulowaniem zadłużenia. W związku z tym dochodzi czasem do zajęcia komorniczego. Obejmuje ono swoim zakresem między innymi środki zdeponowane na rachunkach bankowych.

Warto przy tym pamiętać, że w niektórych sytuacjach można uchronić się przed utratą zgromadzonych środków. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami egzekucji komorniczej podlegają środki zgromadzone na kontach bankowych. Obejmuje to rachunki  prowadzone w Polsce niezależnie od tego, jakiego pochodzenia jest dana instytucja. A zatem, jeśli konto zostało utworzone w polskim oddziale np. holenderskiego banku ING, to zgromadzony na nim kapitał podlega egzekucji.

Zasada ta działa także w drugą stronę. Środki pochodzące ze źródeł krajowych, które zostały zgromadzone np. na rachunku zagranicznym Revolut, powinny być bezpieczne od zajęcia komorniczego. Oczywiście, nie oznacza to jeszcze, że powinno się traktować Revolut jako sposób na ucieczkę przed odpowiedzialnością za zaciągnięte zobowiązania. Każda tego typu sytuacja jest wnikliwie analizowana przez odpowiednie instytucje. Nie ma stuprocentowej gwarancji, że środki na Revolut są w pełni bezpieczne od egzekucji.

Revolut ubezpieczenie podróżne — opinie

Revolut pozwala na szybką wymianę waluty, co może okazać się przydatne na przykład dla osób odbywających częste podróże zagraniczne (zarówno prywatne, jak i biznesowe). Jak się okazuje, dostęp do różnych rodzajów walut nie jest jedynym rozwiązaniem dostępnym dla użytkowników.

Wręcz przeciwnie — platforma oferuje Revolut także… ubezpieczenie podróżne. Polisa ubezpieczeniowa Revolut jest dostępna dla użytkowników korzystających z rozszerzonych wariantów usługi, tzn. Revolut Premium oraz Revolut Metal.

Ubezpieczenie Revolut — zalety

Ochrona zapewniana przez ubezpieczenie Revolut jest dość szeroka i obejmuje swoim zakresem między innymi następujące rodzaje nieszczęśliwych wydatków:

 • zachorowanie na COVID-19,
 • koszty wynikające z zagubienia bagażu bądź opóźnienia podróży,
 • uraz powstały wskutek uprawiania sportu,
 • zagubienie dokumentów.

Ubezpieczenie Revolut — wady

Jeszcze przed przystąpieniem do polisy ubezpieczeniowej dostarczanej przez Revolut należy pamiętać, że rozwiązanie to nie jest pozbawione wad. Do głównych słabości wynikających z ochrony ubezpieczeniowej Revolut należą między innymi:

 • krótki okres obowiązywania ochrony — maksymalnie dziewięćdziesiąt dni,
 • możliwość objęcia umową wyłącznie podróży zagranicznych. Generalnie, w przypadku wakacji/podróży organizowanych na terenie Polski ochrona niestety nie przysługuje. Od tej zasady jest jednak szereg wyjątków. Przykładowo, w przypadku ochrony świadczonej przez ubezpieczyciela Allianz możliwe jest objęcie ochroną  w przypadku, gdy osoba ubezpieczona wyjeżdża na odległość co najmniej 100 km oraz rezerwuje nocleg.

Ponadto, polisa ubezpieczeniowa Revolut nie pokrywa takich zdarzeń jak na przykład: niektóre rodzaje sportów oraz aktywności fizycznych, wyjazdy do państw, w których jest poważne zagrożenie epidemiczne czy brak należytej ostrożności w trakcie wypadku.

Revolut konto firmowe — opinie

Revolut jest obecny w świadomości rynku przede wszystkim jako rozwiązanie przeznaczone głównie dla klientów indywidualnych. Tymczasem, rzeczywistość wygląda inaczej. Revolut dla firm to produkt, który cieszy się zainteresowaniem także ze strony przedsiębiorców z różnych branż.

Z Revolut mogą korzystać przedsiębiorcy, którzy działają na terenie EOG — Europejskiego Obszaru Gospodarczego — oraz Szwajcarii.

Revolut konto firmowe — jakie są najważniejsze zalety?

Do najważniejszych zalet związaniem z kontem Revolut dla przedsiębiorców należą między innymi:

 • niskie koszty za utworzenie i prowadzenia konta,
 • możliwość utworzenia bezpłatnych kont walutowych w dowolnej liczbie oraz wymiany waluty po korzystnym kursie,
 • przejrzysta aplikacja mobilna,
 • dostęp do takich popularnych w Polsce mobilnych aplikacji płatniczych jak na przykład BLIK czy Google Pay,
 • darmowe przelewy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędu Skarbowego,
 • darmowe przelewy natychmiastowe oraz standardowe realizowane pomiędzy kontami Revolut,
 • łatwe założenie konta: do tego celu można wykorzystać smartfon/laptop/PC z dostępem do internetu. Wystarczy wygodnie rozsiąść się w fotelu i odwiedzić stronę internetową Revolut, by wypełnić formularz rejestracyjny. Zgodnie z zapewnieniami twórcy systemu proces autoryzacji konta nie powinien potrwać dłużej niż jedną dobę.

Czy konto Revolut dla przedsiębiorców ma słabości?

Niestety, trzeba pamiętać także o wadach, z którymi muszą borykać się użytkownicy firmowi konta na Revolut. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że wady nie dotyczą takich kwestii jak np. interfejs. Słabości konta firmowego Revolut odnoszą się do aspektów ściśle związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Jednym z nich jest brak możliwości dokonywania wpłat gotówkowych — może być to problem, jeśli przedsiębiorca prowadzi głównie obsługę kasową.

Revolut a split payment

Wydaje się, że najpoważniejszą słabością jest brak opcji dokonywania płatności w ramach systemu split payment. w Polsce jest to wymóg znany również jako MPP, czyli Mechanizm Podzielonej Płatności.

Trzeba o tym pamiętać, ponieważ — począwszy od dnia 1 lipca 2018 roku — split payment jest obowiązkiem ciążącym na polskich przedsiębiorcach. Płatność podzielona, tzn. przelanie kwoty netto na rachunek kontrahenta oraz kwoty VAT na specjalnie w tym celu stworzony rachunek bankowy, to opcja zapewniana przez banki. Ponadto, obowiązkiem split payment zostały objęte niektóre branże (w tym na przykład związane z paliwami). Niestety, brak takiej opcji w Revolut może stanowić poważne utrudnienie dla przedsiębiorcy.

Revolut dla firm a Biała Księga Podatników

W świetle obecnych przepisów rachunek rozliczeniowy na platformie Revolut nie jest ujmowany w Białej Księdze Podatników. Taki stan rzeczy oznacza, że numer konta Revolut nie zostanie pozytywnie zweryfikowany przez kontrahenta. Tymczasem, w Białej Księdze powinien znaleźć się numer rachunku bankowego każdego przedsiębiorcy, który ma status czynnego podatnika VAT.

Revolut kryptowaluty – opinie

Za pośrednictwem platformy Revolut możliwe jest również kupowanie oraz sprzedawanie walut wirtualnych. Do najpopularniejszych kryptowalut, którymi można obracać z użyciem Revolut, należą między innymi:

 • BTC – Bitcoin,
 • DOGE – Doge,
 • ETH – Ethereum,
 • FIL – Filecoin,
 • GRT – The Graph,
 • XTZ – Tezos.

Ważną zaletą związaną z handlem kryptowalutami na Revolut jest prostota tego rozwiązania. Aby móc rozpocząć inwestycje w waluty wirtualne, wystarczy przejść do odpowiedniej sekcji (Produkty majątkowe -> Kryptowaluty) oraz wybrać dany instrument finansowy.

Jeśli chodzi o prowizje z tytułu obrotu kryptowalutami, to wysokość opłat jest uzależniona od wykupionego pakietu. Koszty te mogą wynosić 1,5% (pakiety: Standard i Plus) lub 2,5% (pakiety: Premium oraz Metal).

Czy Revolut jest bezpieczny?

Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii cyfrowych to nie tylko użyteczne rozwiązania w zakresie finansów online. Trzeba pamiętać także o drugiej stronie medalu, tj. o kwestiach związanych z bezpieczeństwem w sieci. Czy Revolut zapewnia bezpieczeństwo środków znajdujących się na koncie oraz danych osobowych?

W celu weryfikacji klientów i zapewnienia bezpieczeństwa Revolut stosuje takie procedury jak:

 • AML, czyli przeciwdziałanie praniu pieniędzy. W tym celu analizowane są transakcje budzące podejrzenie. Bada się np. transakcje opiewające na wyjątkowo wysokie kwoty lub regularne, częste operacje o niskiej wartości,
 • KYC – metoda ta zakłada weryfikację tożsamości klientów. Nowi użytkownicy są zobligowani do przedstawienia skanu dokumentu ewidencyjnego podczas rejestracji konta na Revolut. Takie podejście jest czasem krytykowane, ale w rzeczywistości stanowi ono absolutne must have z punktu widzenia ochrony.

Podobnie jak konkurencyjne platformy, Revolut musi przykładać dużą wagę do bezpieczeństwa systemu i zabezpieczenia go przed atakami hakerskimi. Stabilność oraz odpowiednia ochrona środków zgromadzonych na Revolut to ważny element budujący renomę systemu.

Co zamiast Revolut?

Revolut to często używane, ale wcale nie jedyne rozwiązanie mobilne pozwalające na zarządzanie finansami osobistymi. Alternatywnych platform dla Revolut jest wiele — przykładowe z nich to:

 • N26,
 • Monzo,
 • Monese,
 • Wise.

Co oferują wyżej wymienione rozwiązania?

N26

N26 jest niemieckim bankiem (neobankiem), który opiera swoją działalność na rozwiązaniach internetowych. W ramach podstawowych funkcjonalności dostępny jest rachunek bieżący oraz karta debetowa. Oprócz tego N26 oferuje możliwość korzystania z produktów inwestycyjnych. Zaletą N26 jest kilka wariantów, w tym między innymi rachunek podstawowy (bezpłatny) oraz płatne, wzbogacone o dodatkowe funkcjonalności wersje premium. Saldo do określonego limitu jest wolne od opłaty depozytowej.

Z kolei do słabości tego rozwiązania można zaliczyć m.in. obowiązek osobistej weryfikacji nowo utworzonego konta w niemieckiej poczcie. Jest tak w określonych przypadkach; szczegóły na ten temat można znaleźć w regulaminie usług N26 oraz poprzez kontakt z obsługą.

Rachunek N26 może zostać zintegrowany z aplikacjami Google Pay oraz Apple Pay.

Monzo

Monzo Bank to internetowy bank, którego siedziba znajduje się w Wielkiej Brytanii. Monzo uchodzi  za jeden z dłużej działających w Zjednoczonym Królestwie podmiotów tego typu. Podobnie jak w przypadku wielu innych konkurencyjnych podmiotów, Monzo oferuje swoim użytkowników aplikację mobilną. Jest ona dostępna na systemy Android oraz iOS. Aplikacja pozwala między innymi na analizę transakcji z przeszłości, otrzymywanie powiadomień w czasie rzeczywistym oraz zablokowanie karty (w przypadku jej zagubienia lub kradzieży).

Wise

Na stronie internetowej Wise.com.pl można znaleźć zwięzłą informację na temat tego, czym jest usługa. Zgodnie z tą informacją jest to wirtualne konto (wirtualny portfel), z którego na co dzień korzysta kilkanaście milionów osób. Dzięki Wise mogą oni dokonywać szybkich przelewów na całym świecie. Z Wise można korzystać za pomocą aplikacji mobilnej dostępnej na Google Pay (Apple Pay). Z użyciem Wise można na przykład:

 • dokonywać płatności w zagranicznej walucie,
 • wykonywać przelewy pomiędzy różnymi krajami. Przykładowo, możliwe jest opłacanie subskrypcji i opłat na terenie krajów europejskich, a także Kanady i Stanów Zjednoczonych,
 • zlecić przewalutowanie środków obrębie 53 walut z całego świata.

Wise reklamuje swoje usługi jako proste oraz niedrogie. Zgodnie z deklaracjami twórcy wirtualne konto jest przeznaczone nie tylko do przelewów prywatnych (np. między członkami rodziny). Oprócz tego można wykorzystać je także do otrzymywania wynagrodzenia od pracodawcy.

Kolejnym filarem Wise jest pakiet dla firm — Wise Business. Dzięki opcji Business możliwe jest szybkie dokonywanie płatności wobec swoich kontrahentów. Z informacji zamieszczonych na stronie producenta wynika, że połowa przelewów dociera do odbiorców jeszcze w ciągu jednej godziny.

robert.baczkowski@inwestujfinanse.pl | + Artykuły

Od wielu lat jestem zapalonym inwestorem i entuzjastą kryptowalut. Ukończyłem matematykę na University of Toronto w Kanadzie.
Stworzyłem tę stronę, aby dzielić się z ludźmi moją, zdobywaną przez wiele lat, wiedzą na temat finansów i inwestycji.
Lubię podejmować ryzyko i chętnie piszę o finansach.
W skrócie jestem osobą, która kocha pieniądze i dobrze nimi zarządza.