Crypto Scam
Newsy

Policja w Kanadzie Ostrzega Po Tym, Jak Oszukano Inwestujących w Kryptowaluty

Inwestowanie w kryptowaluty cieszy się dużym zainteresowaniem. Niestety wykorzystują ten fakt również oszuści.

W ostatnich miesiącach do policji w mieście Delta w Kanadzie wpłynęło sześć skarg od mieszkańców, którzy zostali oszukani, gdy próbowali zainwestować w kryptowaluty.

Wiadomości są kuszące. Cena Bitcoina osiąga nowe szczyty. Eretheum, Dogecoin w górę o 10 proc.

Zobacz też: Gate.io Opinie

Istnieje duże zainteresowanie inwestowaniem w kryptowaluty. Ten fakt skutecznie wykorzystują scamerzy, a wielu z nich żeruje na braku wiedzy inwestorów na temat tego, jak bezpiecznie handlować na tym rynku.

W ostatnich miesiącach do policji w mieście Delta wpłynęło sześć skarg na mieszkańców, którzy zostali oszukani, gdy próbowali inwestować w kryptowaluty.

Ich straty były znaczne, od nieco poniżej 20 000 do ponad 400 000 złotych. Większość oszustw miała miejsce w sierpniu, co doprowadziło do wydania przez DPD tego ostrzeżenia.

„Jeśli masz zamiar inwestować w kryptowaluty, bądź bardzo ostrożny” – mówi const. Dustin Classen, z sekcji cyberprzestępstw DPD.

Classen zwraca uwagę, że nie ma szans na odzyskanie strat przez inwestorów.

Zobacz też: W Które Kryptowaluty Warto Inwestować 2021

Istnieje kilka wspólnych czynników w zgłoszeniach:

  • W większości przypadków oszuści kontaktowali się z niedoszłymi inwestorami za pośrednictwem różnych platform internetowych, od portali randkowych po aplikacje czatowe. Nawiązywano „relację” online.
  • W dwóch przypadkach inwestorzy kliknęli w reklamę, która doprowadziła ich do nielegalnej firmy.
  • Inwestorzy byli zazwyczaj zachęcani do e-przelewu środków ze swoich kont bankowych na portfele mobilne, a stamtąd na nieznane konta. W niektórych przypadkach oszuści przeprowadzali ofiary przez cały proces online, każąc im nawet ściągać oprogramowanie, które pozwalało oszuście na dostęp do ich komputera.
  • Kiedy ofiary próbowały wycofać swoje „zyski” lub inwestycje, pieniądze albo znikały, albo byli informowani, że muszą uiścić znaczne dodatkowe opłaty, aby uzyskać dostęp do swoich pieniędzy.

„Radziłbym inwestorom, aby sprawdzili adres url lub domenę strony inwestycyjnej i odrobili pracę domową” – dodał Classen. „Czy firma inwestycyjna ma ugruntowaną pozycję i cieszy się dobrą reputacją?”.

British Columbia Securities Commission również oferuje dobre rady i wskazówki dla inwestorów na swojej stronie internetowej www.investright.org, w tym film, który wyjaśnia oszustwa w sposób bardziej szczegółowy.

Inwestorzy mogą sprawdzić konkretne firmy inwestycyjne, aby ustalić, czy są one przedmiotem dochodzenia prowadzonego przez BC Securities Commission.

Natomiast Canadian Securities Administrators prowadzi stronę, na której można sprawdzić rejestrację profesjonalistów z branży papierów wartościowych – http://aretheyregistered.ca/.

Wskazówki dotyczące inwestowania w kryptowaluty:

  • Transakcje kryptowalutowe są nieodwracalne. Po wysłaniu środków nie można ich cofnąć.
  • Zanim przelejesz jakiekolwiek pieniądze, zbadaj nazwę firmy inwestycyjnej online i sprawdź, czy ktoś inny nie został oszukany.
  • Nie polegaj na poradach inwestycyjnych od kogoś, kogo nigdy nie spotkałeś na żywo. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że jest to oszust.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *