Czy Inwestowanie w Kryptowaluty Jest Legalne? – Poznaj Realia Prawne W Polsce i Na Świecie

Czy inwestowanie w kryptowaluty jest, aby na pewno legalne?
Poznaj status prawny kryptowalut w Polsce i innych krajach

Od czerwca 2021 r. kryptowaluty są legalne według prawa w Polsce, USA, Japonii, Wielkiej Brytanii i większości innych krajów rozwiniętych. Na rynkach rozwijających się status prawny kryptowalut wciąż bardzo się różnił. Chiny mocno ograniczyły kryptowaluty, głównie bitcoina, nie kryminalizując posiadania. Indie zakazały bankom handlu kryptowalutami i pozostawiły niejasny ogólny status prawny kryptowalut. Ogólnie rzecz biorąc, konieczne jest przyjrzenie się przepisom dotyczącym bitcoinów w poszczególnych krajach.

Ocena:
5/5
Zalety

68% rachunków detalicznych CFD traci pieniądze

Prowizje

Bezpieczeństwo

Dostępne Kryptowaluty

za €1000 Dostaniesz

0.0230 BTC

Czy kryptowaluty są opodatkowane?

Nawet tam, gdzie kryptowaluty są legalne, większość przepisów prawnych mających zastosowanie do innych aktywów ma również zastosowanie do kryptowalut. Prawo podatkowe to dziedzina, w której większość ludzi może mieć kłopoty. Dla celów podatkowych kryptowaluta jest zwykle traktowana jako własność, a nie waluta. Istnieją jednak wyjątki, takie jak Salwador, który w czerwcu 2021 r. stał się pierwszym hrabstwem, które uznało bitcoina za prawny środek płatniczy.

KLUCZOWE INFORMACJE:

  • Od czerwca 2021 r. kryptowaluty były legalny w Polsce, USA, Japonii, Wielkiej Brytanii i większości innych krajów rozwiniętych.
  • Ogólnie rzecz biorąc, konieczne jest przyjrzenie się przepisom dotyczącym kryptowalut w poszczególnych krajach.
  • W Stanach Zjednoczonych IRS wykazał się coraz większym zainteresowaniem kryptowalutami i wydał wytyczne dla podatników.
  • Bitcoin wydaje się mieć wady dla osób poszukujących anonimowości, więc nielegalna działalność przenosi się na inne kryptowaluty.

Jak ominąć podatek od kryptowalut?

Niestety ominięcie podatku w Polsce po zaostrzeniu przepisów prawa jest niewykonalne.

Jeśli więc zastanawiałeś się czy trzeba płacić podatek od kryptowalut to zdecydowanie TAK w innym wypadku  inwestowanie w kryptowaluty jest nielegalne.

Czy kopanie kryptowalut jest legalne według prawa?

Kopanie Bitcoina jak i innych kryptowalut jest w 100% legalne pod warunkiem że odprowadzimy podatek od zarobionej kwoty.

Wyjątkiem są Indie, które to zakazały kopania, sprzedaży i kupna Bitcoina.

Więcej dowiesz się z artykułu: Czy Kopanie Kryptowalut Jest Legalne?

Inne kwestie prawne i regulacyjne kryptowalut

Kryptowaluty istnieją na zderegulowanym rynku, więc nie ma scentralizowanego organu wydającego. Adresy kryptowalut nie wymagają numerów ubezpieczenia społecznego (SSN) ani innych danych osobowych, takich jak standardowe konta bankowe w USA. Początkowo wzbudziło to obawy dotyczące wykorzystania kryptowalit do nielegalnej działalności.

We wczesnych latach postrzegana anonimowość kryptowalut doprowadziła do wielu nielegalnych zastosowań. Handlarze narkotyków byli znani z codziennego używania ich, a najbardziej znanym przykładem jest rynek Jedwabnego Szlaku. Była to sekcja tak zwanej ciemnej sieci, w której użytkownicy mogli kupować nielegalne narkotyki. Wszystkie transakcje na Jedwabnym Szlaku wykorzystywały kryptowaluty. Szlak został ostatecznie zamknięty przez FBI w październiku 2013 r.

Jednak kryptowaluty mają kilka poważnych wad dla osób poszukujących anonimowości. W szczególności bitcoin tworzy stały publiczny rejestr wszystkich transakcji. Gdy dana osoba jest powiązana z adresem, ta osoba może być połączona z innymi transakcjami przy użyciu tego adresu. Konkurencyjne kryptowaluty, takie jak Monero i Zcash, zapewniają teraz znacznie lepszą ochronę prywatności. W tej sytuacji nielegalna działalność odchodzi od bitcoina.

żródła:

https://en.wikipedia.org/wiki/Legality_of_bitcoin_by_country_or_territory

https://fas.org/sgp/crs/misc/R43339.pdf

https://www.loc.gov/law/help/cryptocurrency/world-survey.php

robert.baczkowski@inwestujfinanse.pl | + Artykuły

Od wielu lat jestem zapalonym inwestorem i entuzjastą kryptowalut. Ukończyłem matematykę na University of Toronto w Kanadzie.
Stworzyłem tę stronę, aby dzielić się z ludźmi moją, zdobywaną przez wiele lat, wiedzą na temat finansów i inwestycji.
Lubię podejmować ryzyko i chętnie piszę o finansach.
W skrócie jestem osobą, która kocha pieniądze i dobrze nimi zarządza.

Dodaj komentarz