Kryptowaluty, Inwestowanie

Kryptowaluty Legalne Czy Nie? – Bitcoin vs Prawo

Czy Bitcoin jest legalny?
Status prawny Bitcoina w Polsce i innych krajach

Od czerwca 2021 r. Bitcoin jest legalny według prawa w Polsce, USA, Japonii, Wielkiej Brytanii i większości innych krajów rozwiniętych. Na rynkach rozwijających się status prawny bitcoina wciąż bardzo się różnił. Chiny mocno ograniczyły bitcoina, nie kryminalizując posiadania bitcoinów. Indie zakazały bankom handlu bitcoinami i pozostawiły niejasny ogólny status prawny kryptowalut. Ogólnie rzecz biorąc, konieczne jest przyjrzenie się przepisom dotyczącym bitcoinów w poszczególnych krajach.

Czy Bitcoin jest opodatkowany?

Nawet tam, gdzie bitcoin jest legalny, większość przepisów prawnych mających zastosowanie do innych aktywów ma również zastosowanie do bitcoina. Prawo podatkowe to dziedzina, w której większość ludzi może mieć kłopoty. Dla celów podatkowych bitcoin jest zwykle traktowany jako własność, a nie waluta. Istnieją jednak wyjątki, takie jak Salwador, który w czerwcu 2021 r. stał się pierwszym hrabstwem, które uznało bitcoin za prawny środek płatniczy.

KLUCZOWE INFORMACJE:

  • Od czerwca 2021 r. Bitcoin był legalny w Polsce, USA, Japonii, Wielkiej Brytanii i większości innych krajów rozwiniętych.
  • Ogólnie rzecz biorąc, konieczne jest przyjrzenie się przepisom dotyczącym bitcoina w poszczególnych krajach.
  • W Stanach Zjednoczonych IRS wykazał się coraz większym zainteresowaniem bitcoinami i wydał wytyczne dla podatników.
  • Bitcoin wydaje się mieć wady dla osób poszukujących anonimowości, więc nielegalna działalność przenosi się na inne kryptowaluty.

Jak ominąć podatek od kryptowalut?

Niestety ominięcie podatku w Polsce po zaostrzeniu przepisów prawa jest niewykonalne.

Jeśli więc zastanawiałeś się czy trzeba płacić podatek od kryptowalut to zdecydowanie TAK w innym wypadku  inwestowanie w kryptowaluty jest nielegalne.

>>zobacz też: W Co Inwestować Małe Kwoty

 

Czy kopanie kryptowalut jest legalne według prawa?

Kopanie Bitcoina jak i innych kryptowalut jest w 100% legalne pod warunkiem że odprowadzimy podatek od zarobionej kwoty.

Wyjątkiem są Indie, które to zakazały kopania, sprzedaży i kupna Bitcoina.

Inne kwestie prawne i regulacyjne Bitcoina

Bitcoin istnieje na zderegulowanym rynku, więc nie ma scentralizowanego organu wydającego. Adresy Bitcoin nie wymagają numerów ubezpieczenia społecznego (SSN) ani innych danych osobowych, takich jak standardowe konta bankowe w USA. Początkowo wzbudziło to obawy dotyczące wykorzystania bitcoinów do nielegalnej działalności.

We wczesnych latach postrzegana anonimowość bitcoina doprowadziła do wielu nielegalnych zastosowań. Handlarze narkotyków byli znani z codziennego używania go, a najbardziej znanym przykładem jest rynek Jedwabnego Szlaku. Była to sekcja tak zwanej ciemnej sieci, w której użytkownicy mogli kupować nielegalne narkotyki. Wszystkie transakcje na Jedwabnym Szlaku wykorzystywały bitcoina. Szlak został ostatecznie zamknięty przez FBI w październiku 2013 r.

>>zobacz też: Czy Warto Inwestować w Akcje Amazona

Jednak bitcoin ma kilka poważnych wad dla osób poszukujących anonimowości. W szczególności bitcoin tworzy stały publiczny rejestr wszystkich transakcji. Gdy dana osoba jest powiązana z adresem, ta osoba może być połączona z innymi transakcjami przy użyciu tego adresu. Konkurencyjne kryptowaluty, takie jak Monero i Zcash, zapewniają teraz znacznie lepszą ochronę prywatności. W tej sytuacji nielegalna działalność odchodzi od bitcoina.

Definicja Bitcoina

Waluta cyfrowa znana jako bitcoin została stworzona w 2009 roku przez osobę lub organizację posługującą się pseudonimem Satoshi Nakamoto. Prawdziwa tożsamość Satoshiego Nakamoto nigdy nie została ustalona. Nie ma fizycznych bitcoinów, które odpowiadają banknotom dolarowym lub banknotom euro. Istnieje tylko w Internecie, zwykle w portfelach cyfrowych.

>>zobacz też: Gate.io Opinie

Księgi rachunkowe znane jako łańcuchy bloków służą do śledzenia istnienia bitcoina. Można go przekazać bezpośrednio lub otrzymać od każdego, kto ma adres bitcoin za pośrednictwem transakcji peer-to-peer. Bitcoiny można zakupić również na różnych giełdach na całym świecie, w ten sposób ustalana jest jego cena.

Bitcoiny można przenosić z jednego kraju do drugiego bez ograniczeń. Jednak kurs wymiany w stosunku do walut wspieranych przez rząd może być bardzo zmienny. Dzieje się tak częściowo dlatego, że spekulacje często napędzają cenę, ale także dlatego, że bitcoin ma stosunkowo mały rynek w porównaniu z tradycyjnymi walutami.

 

żródła:

https://www.loc.gov/law/help/bitcoin-survey/

https://en.wikipedia.org/wiki/Legality_of_bitcoin_by_country_or_territory

https://fas.org/sgp/crs/misc/R43339.pdf

https://www.loc.gov/law/help/cryptocurrency/world-survey.php

Patronite

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *