Jak i Gdzie Inwestować w Kryptowaluty (Bitcoiny)

Rok 2020 był bardzo gorący dla kryptowalut, a rok 2021 wszystkich zaskoczył. Łączna wartość kryptowalut na krótko przekroczyła 9,5 biliona złotych w maju. Wielu nowych inwestorów wskoczyło do gry, a obecnie około 14% dorosłych Amerykanów posiada kryptowaluty.

W tym poradniku dowiesz się jak zainwestować w kryptowaluty. Nie będzie wymagana od ciebie żadna specjalistyczna wiedza.

>>zobacz też: Gate.io Opinie

Kryptowaluty to cyfrowe aktywa, które są wymieniane online na giełdach takich jak Coinbase (największa giełda kryptowalut w USA) i Gemini lub za pośrednictwem brokerów online, takich jak Robinhood i SoFi Invest. Kryptowaluty nie są niczym nowym. Bitcoin, pierwsza i największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej, została stworzona w 2009 roku, a po niej pojawiło się ponad 7 700 innych. Być może słyszałeś również o ethereum, tether’rze czy nawet o dogecoin’ie, który zaczął się jako żart, a teraz znajduje się wśród 10 największych kryptowalut (spis wszystkich kryptowalut).

Podczas gdy niektórzy ludzie inwestują wyłącznie w celu zabawy, inni patrzą na kryptowaluty jako na sposób przechowywania wartości lub zabezpieczenia przed inflacją. Oto jak inwestować w kryptowaluty, czy powinieneś w nie wejść i co warto wiedzieć, zanim to zrobisz.

Gdzie inwestować w kryptowaluty

Inwestowanie w kryptowaluty stało się niezwykle popularne, mimo to u wielu tradycyjnych brokerów wciąż nie ma możliwości zakupu kryptowalut. Oto kilku brokerów, którzy pozwalają na bezpośrednie posiadanie kryptowalut obok innych aktywów, takich jak akcje i obligacje, ale opłaty różnią się i kluczowe jest zapoznanie się z każdą platformą:

  • Robinhood: Robinhood jest w 100% wolny od prowizji. Łatwa w użyciu aplikacja jest dużym plusem. Weź pod uwagę, że w tym roku firma miała na pieńku z niektórymi z jej klientów, kiedy wstrzymała handel podczas szału handlowego GameStop.
  • SoFi Invest: SoFi nie jest wolny od prowizji – pobiera marżę w wysokości do 1,25% od transakcji kryptowalutowych – ale ma aktualnie promocję, jeśli obrócisz $10 lub więcej w kryptowalutach, firma da Ci $10 w bitcoinach.
  • TradeStation: TradeStation również nie jest wolny od prowizji, pobierając 0,3% za transakcję dla kont o wartości mniejszej niż 100 000 USD, przy czym opłata spada wraz ze wzrostem salda.

Jeśli Twój broker nie oferuje możliwości handlu kryptowalutami, możesz rozważyć założenie konta na giełdzie kryptowalut, takiej jak jedna z poniższych:

  • Coinbase. Jest to największa amerykańska giełda kryptowalut i oferuje handel ponad 60 różnymi kryptowalutami. Transakcje kryptowalutowe wiążą się ze spreadem wynoszącym około 0,5%, oprócz opłaty w wysokości co najmniej 0,99 USD oraz opłat za dokonywanie transakcji z użyciem cyfrowych tokenów.
  • Gemini. Ta giełda oferuje 40+ cyfrowych tokenów do handlu i pobiera opłaty do 1,49% w zależności od używanej platformy transakcyjnej.

Jak zacząć inwestować w kryptowaluty bezpiecznie

Inwestowanie w kryptowaluty może być niebezpieczne. W internecie roi się od fałszywych giełd kryptowalut i naciągaczy. Pamiętaj aby przed zakupem na giełdzie, zobaczyć opinie na jej temat.

1. Zacznij od małych kwot

Podobnie jak rynek giełdowy, rynek kryptowalut jest niezwykle zmienny, co oznacza, że ceny będą rosły i spadały w sposób nieprzewidywalny.

Rozsądnie jest inwestować w kryptowaluty dopiero wtedy, gdy upewnisz się, że masz wystarczającą ilość płynnych środków na co najmniej 6 miesięcy bez żadnych długów.

>>zobacz też: XTB Akcje Opinie

Kiedy już to załatwisz, zacznij od inwestowania w akcje (jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś), aby zrozumieć swoją zdolność do radzenia sobie z ryzykiem.

Kiedy już wiesz, że możesz poradzić sobie ze wzlotami i upadkami, odłóż niewielką część swoich pieniędzy na inwestycje w kryptowaluty. Jeśli to możliwe, ogranicz swoje inwestycje do 5-10% swoich dochodów.

2. Wybierz swoją kryptowalutę

Tak, na rynku jest teraz więcej niż jedna kryptowaluta z różnymi punktami cenowymi. Ale wskazane jest, aby nie szaleć i nie inwestować w 5 różnych małych kryptowalut. Najlepiej jest wybrać właściwą kryptowalutę. Bądź świadomy tego, co dzieje się na rynku, zrób listę 5 najlepiej radzących sobie kryptowalut i obserwuj ich wykres wzrostu. W tej chwili Bitcoin jest największą kryptowalutą na świecie, jest również najbardziej zaufaną obok Ethereum, Ripple, Litecoin i Binance Coin.

Oto dlaczego jest to najważniejsza część Twojej podróży inwestycyjnej. W ciągu ostatniej dekady wiele kryptowalut, które weszły na rynek,  zniknęło bez śladu. Oznacza to, że Twoja inwestycja o wartości 100 złotych może zamienić się w wielkie smutne zero tylko dzięki jednej pochopnej decyzji.

Najczęściej zadawane pytania FAQ:

Czy inwestowanie w kryptowaluty jest legalne?

Temat legalności Bitcoina i innych kryptowalut poruszylismy dogłębnie w tym artykule: Kryptowaluty Legalne Czy Nie?.[spojler: tak, w Polsce kryptowaluty są legalne :)]

Czy inwestowanie w kryptowaluty jest bezpieczne?

Tak jak już wspominałem, inwestowanie w kryptowaluty niesie za sobą wiele ryzyka. Jednak stosując się do powyższych wskazówek i inwestując u zaufanego brokera, można powiedzieć, że kryptowaluty są bezpieczne.

Kryptowaluty w co inwestować?

Każdy zaczynający przygodę z kryptowalutami, zadaje sobie to pytanie – w jaką kryptowalute inwestować?

Najlepiej samemu zagłębić się w temacie i podjąć odpowiednią decyzję.

Dla bardziej leniwych polecam ten wpis: W Które Kryptowaluty Warto Inwestować 2021

robert.baczkowski@inwestujfinanse.pl | + Artykuły

Od wielu lat jestem zapalonym inwestorem i entuzjastą kryptowalut. Ukończyłem matematykę na University of Toronto w Kanadzie.
Stworzyłem tę stronę, aby dzielić się z ludźmi moją, zdobywaną przez wiele lat, wiedzą na temat finansów i inwestycji.
Lubię podejmować ryzyko i chętnie piszę o finansach.
W skrócie jestem osobą, która kocha pieniądze i dobrze nimi zarządza.

Dodaj komentarz