Fundusze Pasywne w Polsce: Co Musisz Wiedzieć

Fundusze pasywne w Polsce wkraczają na światło dzienne, w tym artykule dowiesz się czym są, jak z nich korzystać i czy są dla Ciebie odpowiednie.

Ocena:
5/5
Zalety

68% rachunków detalicznych CFD traci pieniądze

Prowizje

Bezpieczeństwo

Dostępne Kryptowaluty

za €1000 Dostaniesz

0.0230 BTC

 

Czym są fundusze pasywne?

Fundusze pasywne to zdywersyfikowana inwestycja w różne instrumenty finansowe, jest to bezpieczna inwestycja w przeciwieństwie do inwestowania w poszczególne akcje. Fundusze pasywne zostały opracowane, aby oferować niskie ryzyko, ale wysokie zwroty z inwestycji.

Fundusze pasywne to inwestycje o niskim ryzyku, które dają szansę na uzyskanie dobrych zysków przy mniejszym ryzyku niż fundusze aktywne. Ponadto są zdecydowanie bezpieczniejsze niż oddanie pieniędzy doradcy finansowemu.

Jaka jest różnica między inwestycjami pasywnymi a aktywnymi?

Różnica między inwestycjami pasywnymi a aktywnymi polega na tym, że przy inwestycjach pasywnych nie zarządzasz aktywnie portfelem inwestycyjnym. Inwestycje pasywne, takie jak fundusze indeksowe lub ETF, są zarządzane przez firmę zewnętrzną. Przy aktywnym inwestowaniu sam zarządzasz portfelem inwestycyjnym.

Kiedy wartość rynku rośnie, lepiej być pasywnym, ponieważ Twoje zwroty wzrosną, a Ty nie musisz się martwić wahaniami na rynku. Jednak przy aktywnym inwestowaniu, jeśli rynek spadnie, twoje zwroty również spadną i nie powrócą do pewnego momentu.

Inwestowanie pasywne jest popularną strategią oszczędzania pieniędzy, ponieważ eliminuje stres związany z zarządzaniem majątkiem lub podejmowaniem decyzji, w co inwestować. Aktywne inwestowanie wymaga więcej zarządzania czasem i badań, ponieważ pozwala

Jak działają fundusze pasywne w Polsce

Fundusze pasywne oferują dochód pasywny i jako takie są również opodatkowane.

W Polsce fundusze pasywne są regulowane przez Komisję Nadzoru Finansowego (NFSA), który jest regulatorem finansowym w Polsce. Inwestycje muszą być dokonywane zgodnie z prawem, a fundusz musi być zarejestrowany w NFSA i musi publikować informacje o swojej działalności na swojej stronie internetowej.

Czy jest przyszłość dla funduszy pasywnych w Polsce?

Trwa wielka debata o przyszłości funduszy pasywnych w Polsce. Jedna strona uważa, że pasywne fundusze w końcu stracą swoją dominację i zostaną zastąpione aktywnymi. Druga strona uważa, że fundusze pasywne nie zostaną wyparte i pozostaną dominujące w Polsce.

Przyszłość tych funduszy jest jednak niepewna i otwarta na debatę.

Gospodarka Polski – przeszłość i teraźniejszość funduszy pasywnych (słowo kluczowe: historia funduszy pasywnych)

Gospodarka polska była niegdyś największą gospodarką w Europie. Jednak jej rozwój społeczno-gospodarczy przerwała II wojna światowa. Po wojnie polska gospodarka przeżywała okres szybkiego wzrostu do 1980 roku.

Polska przez lata rozwijała fundusze pasywne – zaczynały one jako fundusze indeksowe, które miały oferować niskie ryzyko, ale wysokie zwroty z inwestycji.

Podsumowanie czy warto inwestować w fundusze pasywne w Polsce?

Inwestycje pasywne cieszą się w Polsce większą popularnością niż kiedykolwiek wcześniej, a ich popularność prawdopodobnie utrzyma się. O ile inwestycje w fundusze pasywne wzrosły w ciągu ostatniego roku o 15%, nie wszyscy jednak są przekonani, że ta strategia inwestycyjna jest właściwym wyborem. Ostateczną decyzję zostawiam tobie.

 

robert.baczkowski@inwestujfinanse.pl | + Artykuły

Od wielu lat jestem zapalonym inwestorem i entuzjastą kryptowalut. Ukończyłem matematykę na University of Toronto w Kanadzie.
Stworzyłem tę stronę, aby dzielić się z ludźmi moją, zdobywaną przez wiele lat, wiedzą na temat finansów i inwestycji.
Lubię podejmować ryzyko i chętnie piszę o finansach.
W skrócie jestem osobą, która kocha pieniądze i dobrze nimi zarządza.

Dodaj komentarz