Czy ETF Na Uran To Dobry Pomysł Na Inwestycje?

Liczne atuty sprawiają, że ETF na uran to coraz popularniejszy rodzaj inwestycji. Czym charakteryzują się ETF-y na uran i w jaki sposób można dokonać ich zakupu? O czym należy pamiętać podczas zakupu? Przeczytaj poniższy tekst, by poznać odpowiedzi.

Dlaczego uran to dobra inwestycja? Zastosowanie uranu we współczesnej gospodarce

Uran to pierwiastek, który z uwagi na swoje cenne właściwości zajmuje ważne miejsce w nowoczesnych gospodarkach. Wszystko wskazuje na to, że w następnych latach rola uranu zwiększy się jeszcze bardziej.

Główne zastosowanie uranu to wytwarzanie energii nuklearnej (jądrowej). Energia stworzona z wykorzystaniem uranu charakteryzuje się m.in. niską emisyjnością.

Taki stan rzeczy oznacza, że wykorzystanie uranu skutkuje brakiem szkodliwego wpływu na środowisko naturalne. To właśnie dlatego energia stworzona w oparciu o uran jest postrzegana jako ciekawa alternatywa dla nieodnawialnych źródeł energii (węgiel itd.).

Pomimo katastrofy, jaka miała miejsce w 2011 roku w elektrowni w Fukushimie (Japonia), uran wciąż jest postrzegany jako technologia przyszłościowa. Nie powinno zatem nikogo dziwić to, że uran — obok m.in. metali szlachetnych — jest postrzegany jako surowiec, w który warto inwestować szczególnie w długim horyzoncie czasowym. Wszystko wskazuje na to, że w długoterminowej perspektywie inwestycje w ten pierwiastek mogą cechować się wysoką stopą zwrotu.

Już w 2020 roku, na świecie wydobyto niemal pięćdziesiąt tysięcy ton tego surowca. Wydobycie to stanowiło jedynie trzy czwarte ówczesnego zapotrzebowania na uran (bardziej szczegółowe dane na ten temat można znaleźć w raporcie przygotowanym przez World Uranium Mining).

Oczywiście, od pojedynczych inwestorów, a nawet profesjonalnych firm inwestycyjnych nie wymaga się zakupu uranu w postaci fizycznej. Takie wymaganie jest z gruntu niedorzeczne i niemożliwe do zrealizowania. To właśnie dlatego osiąganie zysków odbywa się poprzez zakup ETF na uran i obrót tego typu instrumentami. ETF-y to instrumenty, których wartość jest uzależniona od aktualnej wartości uranu.

Jaki ETF na uran należy wybrać?

Obecnie dostępne są różne ETF-y na uran. Jaki ETF spośród nich należy wybrać? Nie ma jednoznacznej, uniwersalnej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Decyzja w tym zakresie powinna uwzględniać indywidualne potrzeby inwestora. Ważne jest na przykład to, czy zamierza on dokonać długoterminowej inwestycji, czy też liczy na zyski w krótkiej perspektywie.

Główne fundusze, które umożliwiają inwestorom zakup ETF-ów na uran, są następujące:

  • Global X Uranium ETF (URA),
  • North Shore Global Uranium Mining ETF (URNM).

Jeśli chodzi o Global X Uranium ETF, to należy on obecnie do największych światowych funduszy, które w ramach prowadzonej działalności zajmują się prowadzeniem inwestycji w uran i spółki wydobywające ten surowiec. Dzięki Global X Uranium ETF inwestorzy mogą śledzić notowania kilkudziesięciu największych spółek zajmujących się wydobywaniem uranu.

North Shore Global Uranium Mining ETF to kolejny wielki fundusz, który skupia inwestorów zainteresowanych lokowaniem kapitału w spółki uranowe. Zarówno URA, jak i URNM są notowane na NYSE ARCA.

Inwestycje w uran. W jaki sposób można dokonać zakupu ETF na uran?

Uznałeś, że ETF na spółki uranowe to instrument finansowy, który zdecydowanie powinien znaleźć się w Twoim portfelu inwestycyjnym? Jeśli tak, to bardzo dobrze się składa. Rozwój nowoczesnych technologii internetowych, jaki obserwuje się w ostatnich latach, umożliwia zakup ETF bez wychodzenia z domu. Aby zrealizować to zadanie, wystarczy rozsiąść się wygodnie w fotelu, zalogować na daną platformę i rozpocząć przygodę z inwestowaniem.

Gdzie kupić uran? Zadanie to znacznie ułatwiają brokerzy, a prowadzone przez nich panele inwestycyjne umożliwiają nie tylko dokonanie zakupu. Z ich wykorzystaniem można także na bieżąco monitorować kursy poszczególnych instrumentów (nie tylko ETF-ów, ale także akcji, obligacji korporacyjnych itd.). Inwestycji w tego typu papier wartościowy można dokonać między innymi za pomocą następujących platform:

  • X-Trade Brokers (XTB), który na chwilę obecną daje inwestorom możliwość skorzystania z instrumentów z kilkunastu największych giełd świata. Z pewnością inwestorów zainteresuje informacja, że dokonywanie transakcji o wartości do 100 tys. euro miesięcznie jest bezpłatne. ETF na uran XTB to rozwiązanie — z uwagi na prostotę działania aplikacji do inwestowania — popularne w czasie pandemii Covid-19;
  • Degiro — jest to holenderski broker dający użytkownikom dostęp do trzydziestu największych giełd świata;
  • Exante — za pośrednictwem tego brokera inwestorzy mogą dokonywać wyboru spośród wielu tysięcy instrumentów finansowych, w tym między innymi amerykańskich ETF-ów.

Oczywiście, zakupu ETF-ów na uran jest możliwe nie tylko z użyciem internetowych platform brokerskich. Zadanie to może zostać zrealizowane także z użyciem aplikacji inwestycyjnych przygotowanych przez banki detaliczne. 

ETF na uran oferuje np. mBank inne wielkie banki komercyjne w Polsce. Choć ETF-y uranowe nie są dostępne na polskiej GPW — Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie — to dostęp do nich jest możliwy właśnie dzięki bankom oraz brokerom.

Podczas wyboru platformy należy wziąć pod uwagę nie tylko dostępność poszczególnych instrumentów finansowych. Podjęcie decyzji w tym zakresie powinno uwzględniać m.in. także takie czynniki jak wysokość prowizji od transakcji oraz wygoda podczas codziennego korzystania z aplikacji.

Ważne jest przede wszystkim to, by dana platforma inwestycyjna dawała możliwość sprawdzenia, jaki jest w przypadku uranu kurs. Do podjęcia decyzji inwestycyjnej niezbędne mogą być zarówno notowania w czasie rzeczywistym, jak i kurs historyczny. 

ETF na uran — czy to dobra inwestycja na dwudziesty pierwszy wiek? Podsumowanie

Dynamika gospodarki w dwudziestym pierwszym wieku sprawia, że zainteresowaniem cieszą się nie tylko standardowe sposoby inwestycji. Zarówno inwestorzy instytucjonalni (fundusze inwestycyjne itd.), jak i indywidualni posiadacze kapitału poszukują sposobu na powiększenie kapitału. Jednym ze sposobów jest inwestowanie w uran.

Perspektywy co do roli uranu w gospodarce przyszłości są bardzo obiecujące. Taki stan rzeczy sprawia, że coraz większa liczba inwestorów decyduje się na dodanie ETF do swojego portfela.

Z drugiej strony, przed podjęciem ostatecznej decyzji inwestycyjnej należy rzetelnie przeanalizować ryzyko związane z inwestycją. Nie jest to wyłącznie specyfika ETF-ów na uran. Ryzyko utraty części, a nawet całości zaangażowanego kapitału to nieodłączny element właściwie każdego rodzaju inwestycji. Aby móc rzetelnie ocenić opłacalność i poziom bezpieczeństwa inwestycji, należy przeanalizować m.in. prospekt emisyjny danego funduszu inwestycyjnego.

robert.baczkowski@inwestujfinanse.pl | + Artykuły

Od wielu lat jestem zapalonym inwestorem i entuzjastą kryptowalut. Ukończyłem matematykę na University of Toronto w Kanadzie.
Stworzyłem tę stronę, aby dzielić się z ludźmi moją, zdobywaną przez wiele lat, wiedzą na temat finansów i inwestycji.
Lubię podejmować ryzyko i chętnie piszę o finansach.
W skrócie jestem osobą, która kocha pieniądze i dobrze nimi zarządza.

Dodaj komentarz