ETF Na Spółki Dywidendowe — Sposób Na Zyskowną Inwestycję?

Takie tradycyjne inwestycje jak obligacje czy lokaty nie pozwalają na pokrycie inflacji. W efekcie, na popularności zyskują np. ETF (w tym ETF-y na spółki dywidendowe). Na czym polega to rozwiązanie? Poniżej znajduje się odpowiedź na to pytanie.

Czym właściwie są fundusze typu ETF?

Wysoka inflacja sprawia, że coraz większa liczba posiadaczy kapitału zastanawia się nad zainwestowaniem swoich oszczędności. Właściwie, taki stan rzeczy nie powinien nikogo zaskakiwać. Chęć ochrony kapitału przed utratą wartości sprawia, że coraz więcej inwestorów sięga po takie rozwiązania jak na przykład ETF-y na spółki dywidendowe.

Mechanizm działania ETF-ów jest prosty w zrozumieniu. ETF to skrótowiec pochodzący od angielskiego określenia: Exchange-Traded Fund. ETF to taki fundusz, w przypadku którego notowania indeksu są oparte na przykład o:

  • wartości indeksów giełdowych (np. WIG20 skupiającego dwadzieścia podmiotów o największej kapitalizacji na polskim rynku publicznym),
  • kurs surowców (ropa naftowa czy lit to tylko niektóre z przykładów),
  • notowania akcji i wyniki osiągane przez wybrane podmioty, w tym na przykład spółki dywidendowe.

Jeśli notowania jednego z powyższych „obiektów” bazowych rosną, kurs ETF reaguje pozytywnie (oczywiście, poza nielicznymi wyjątkami, tj. ETF-ami, w przypadku których zależność jest odwrotnie proporcjonalna). Siła zależności instrumentów ETF jest uzależniona od specyfiki konkretnego inwestycyjnego instrumentu finansowego.

Dlaczego warto inwestować w fundusze inwestycyjne ETF?

Fundusze inwestycyjne typu ETF cieszą się dużym zainteresowaniem z uwagi na liczne zalety. Zalicza się do nich między innymi:

  • niskie koszty transakcyjne. Roczne opłaty zazwyczaj nie przekraczają jednego procenta;
  • wysoki poziom płynności. W odróżnieniu od funduszy inwestycyjnych zamkniętych, inwestowanie w ETF-y nie wiążą się właściwie żadne bariery wejścia. Wystarczy posiadać aktywne konto maklerskie w banku (np. Bossa w przypadku Banku Ochrony Środowiska czy bankowość inwestycyjną w mBanku). Alternatywnym rozwiązaniem jest rejestracja na platformie inwestycyjnej typu XTB. To właściwie jedyne warunki, które należy spełnić, by móc rozpocząć przygodę z ETF-ami.

Jakie są ETF-y na spółki dywidendowe?

Spółki dywidendowe to od wielu lat atrakcyjne rozwiązanie dla wielu inwestorów. Nie ma w tym nic dziwnego: są to zazwyczaj podmioty rentowne, które utrzymują stabilną pozycję na rynku i mogą dzięki temu przeznaczyć część zysku (dywidendę) w celu „wynagrodzenia” akcjonariuszy za lojalność względem danej marki.

Co ciekawe, w ostatnich latach można zaobserwować rosnące zainteresowanie nie tylko akcjami spółek dywidendowych, ale także funduszami ETF zależnymi od tego typu podmiotów. Dowodzi tego na przykład fakt, że ETF-y na spółki dywidendowe funkcjonują zarówno na amerykańskim rynku finansowym, jak i na europejskich giełdach.

Wśród ETF na spółki wypłacające dywidendę znajdują się między innymi takie rozwiązania jak:

  • iShares MSCI World UCITS ETF — jest to fundusz o charakterze globalnym, który skupia ponad tysiąc spółek z całego świata (dominują w nim firmy z USA);
  • SPDR S&P US Dividend Aristocrats UCITS — fundusz o wysokiej kapitalizacji (około 3 mld euro), który skupia ponad 100 spółek ze Stanów Zjednoczonych. Jego notowania są zależne m.in. od takich spółek, które od wielu lat regularnie wypłacają dywidendy. Dodatkową zaletą są stosunkowo niskie prowizje roczne (ok. 0,35%);
  • SPDR S&P Global Dividend Aristocrats UCITS — fundusz oparty na spółkach z całego świata, w tym w szczególności z gospodarek wysoko rozwiniętych.

Jaki ETF na spółki z dywidendą wybrać?

iShares Core MSCI World UCITS ETF – wykres ceny w dolarach. Źródło: live.euronext.com

Na jaki ETF spółek dywidendowych warto się zdecydować? Z pewnością nie sposób udzielić uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Jedno jest pewne: podczas wyboru należy prześledzić dotychczasowe notowania danego indeksu, a także oczekiwania i prognozy analityków.

ETF-y to spora oszczędność czasu (są one zależne od notowań całej grupy spółek dywidendowych), nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by we własnym zakresie przeanalizować sytuację. Zastanawiasz się nad zakupem ETF iSHARES S&P 500? W takim razie zapoznanie się z prognozami na temat przyszłej sytuacji gospodarczej USA i poszczególnych spółek jest świetnym rozwiązaniem.

ETF na spółki wypłacające dywidendę. Podsumowanie

ETF na spółki dywidendowe to bez wątpienia interesujący sposób na urozmaicenie portfela inwestycyjnego. Jest tak, ponieważ ETF to proste i płynne instrumenty finansowe. Oczywiście, tak samo jak ma to miejsce w przypadku każdej inwestycji, jeszcze przed przystąpieniem do zakupu należy ETF rzetelnie przeanalizować sytuację na rynku.

Dzięki uważnej analizie ryzyko utraty kapitału staje się znacznie niższe. Oczywiście, nie oznacza to jeszcze, że planowanie działań inwestycyjnych i kupowanie ETF-ów na spółki dywidendowe jest całkowicie pozbawione ryzyka.

Robert Baczkowski
robert.baczkowski@inwestujfinanse.pl | + Artykuły

Od wielu lat jestem zapalonym inwestorem i entuzjastą kryptowalut. Ukończyłem matematykę na University of Toronto w Kanadzie.
Stworzyłem tę stronę, aby dzielić się z ludźmi moją, zdobywaną przez wiele lat, wiedzą na temat finansów i inwestycji.
Lubię podejmować ryzyko i chętnie piszę o finansach.
W skrócie jestem osobą, która kocha pieniądze i dobrze nimi zarządza.