Jak Kupić ETF Na SP500 Szybko I Sprawnie. Dlaczego Warto Postawić Na ETF?

Fundusze ETF to jeden z najpopularniejszych sposobów na inwestycje długoterminowe. Szukając funduszy ETF warto zwrócić uwagę na fundusz oparty o indeks giełdowy SP500. Jak jednak kupić ETF na SP500 i czy to się opłaca?

Jak kupić ETF na sp500?

Kupno funduszu ETF opartego na indeksie SP500 jest dość proste. Wystarczy znaleźć polskiego lub zagranicznego maklera, który umożliwia operacje finansowe związane z tym funduszem i za pomocą konta maklerskiego zdobyć udziały w funduszu.

Dostępne metody kupna ETF

Jakie są dostępne sposoby zdobycia ETF na SP500? Jest ich kilka, a najważniejsze zostały zestawione poniżej:

  • ETF dostępny na GPW za pośrednictwem polskich domów maklerskich
  • fundusze ETF europejskie za pośrednictwem polskich domów maklerskich
  • fundusze ETF europejskie za pośrednictwem zagranicznych domów maklerskich
  • Fundusze ETF amerykańskie za pośrednictwem zagranicznych domów maklerskich

Każda z powyższych metod niesie za sobą szereg zalet i wad, ale wszystkie one sprowadzają się do inwestycji w fundusz ETF oparty na indeksie SP500.

ETF – co to takiego jest?

ETF, czyli Exchanged Traded Fund to szczególny rodzaj funduszu inwestycyjnego, który notowany jest na giełdzie. Fundusz ETF zawsze jest oparty na notowaniach jakiegoś innego aktywa giełdowego. Opcji jest wiele. Od indeksów giełdowych (do których należy indeks SP500), przez surowce naturalne i akcje, aż po aktywa typu kryptowaluty.

Dlaczego warto postawić na ETF?

Fundusze ETF uważane są obecnie za najbezpieczniejsze i jedne z najstabilniejszych metod inwestycji związanych z giełdą. Wielu ekspertów inwestowania zaleca ten sposób nie tylko początkującym inwestorom, ale również doświadczonym graczom giełdowym ze znacznym doświadczeniem.

ETF – najbezpieczniejszy sposób na pasywne inwestowanie

Fundusze ETF są często zestawiane z pojęciem pasywnego inwestowania. Dlaczego? Bo fundusze ETF są bezpieczne i stabilne, dzięki czemu nadają się do długoterminowych inwestycji, których dogląda się raz na jakiś czas, a ryzyko strat zainwestowanych środków jest dość niskie. Sprawia to, że ETF świetnie się wpisują w zasady pasywnego zarobku, a także są odpowiednim sposobem na dywersyfikacje portfela inwestycyjnego.

Zalety funduszy ETF

Co takiego mają do zaoferowania fundusze ETF, że są często polecanym, a nawet zalecanym przez wielu ekspertów, sposobem inwestycji? Najważniejsze zalety funduszy ETF to:

  • Niskie minimalne kwoty udziału – dobrym przykładem jest tu ETF na SP500. Żeby zdobyć udział w akcjach wszystkich firm w indeksie trzeba wydać sporą ilość pieniędzy. Żeby zdobyć procentowy udział w funduszu ETF opartym na tym indeksie, wystarczy kilkaset złotych. Fakt ten sprawia, że nawet niewielki kapitał początkowy pozwala na jego pomnażanie i inwestycje w dochodowe aktywna.
  • Płynność kupna i sprzedaży – w przeciwieństwie do funduszy innego typu, fundusze ETF można w każdej chwili kupić lub sprzedać, co sprawia, że można inwestować niemal w czasie rzeczywistym, a nie z opóźnieniem kilku dni.
  • Szeroki rozkład ryzyka inwestycyjnego – fundusze ETF mogą opierać się na kilku różnych aktywach albo na indeksach w skład, których wchodzi wiele spółek. W połączeniu z niskim wkładem minimalnym sprawia to, że ryzyko utraty zainwestowanych środków jest bardzo niskie.
  • Szeroka dywersyfikacja – dzięki połączeniu wielu spółek w jednym funduszu, zainwestowane środki nie ulegają tak silnie wahaniom i spadkom cen walut.
  • Niskie opłaty – mowa tu o opłatach manipulacyjnych. Niskie opłaty oznaczają, że nawet niewielki zysk na funduszach ETF może być porównywalny do lepszego zysku na aktywach, gdzie opłaty będą większe. Tym samym zarobek na ETF może być pokaźny, nawet w przypadku niewielkich wahań cen.
  • Wysoka przejrzystość – fundusze ETF opierają się na prostych i jasnych transakcjach, a syngowane są certyfikatami bezpieczeństwa.

S&P500 – szczegóły

SP500, a tak właściwie S&P 500 to jeden z najbardziej znanych indeksów amerykańskiej giełdy. Oparty jest o akcje 500 najlepiej prosperujących amerykańskich spółek.

500 spółek w jednym?

Jak to dokładnie działa? Bardzo prosto. Inwestując w indeks SP500 inwestuje się jednocześnie w akcje 500 firm, które razem tworzą fundusz. Akcje poszczególnych firm wpływają na wartość całego indeksu, dzięki czemu problemy jednej firmy nie mają katastroficznego wpływu na całość, a sukces jednej pozycji przynosi korzyść całemu indeksowi.

Dlaczego warto wybrać SP500?

S&P 500 to indeks oparty o 500 najlepiej prosperujących firm jednej z najbogatszych i najlepiej prosperujących gospodarek świata – USA. Dzięki temu, ryzyko utraty inwestowanych środków jest dość niskie, a bezpieczeństwo i szansa powodzenia inwestycji wysokie.

Połączenie S&P 500 i ETF

Biorąc pod uwagę indywidualne cechy funduszy ETF i indeksu SP500 można łatwo zauważyć, że wspólnie tworzą bezpieczne i solidne połączenie, które jest dobrym wyborem zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych inwestorów. Dzięki temu inwestycja w ten fundusz może być dodatkowym pasywnym dochodem lub metodą dywersyfikacji swoich oszczędności.

Bezpieczne inwestowanie

Liczne zalety funduszy ETF sprawiają, że ETF na SP500 to najbezpieczniejszy sposób inwestowania opartego o ten indeks. Niezależnie od tego, każda osoba inwestująca swoje pieniądze powinna pamiętać, że inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem i inwestować należy tylko te pieniądze, z utratą których można łatwo się pogodzić.

robert.baczkowski@inwestujfinanse.pl | + Artykuły

Od wielu lat jestem zapalonym inwestorem i entuzjastą kryptowalut. Ukończyłem matematykę na University of Toronto w Kanadzie.
Stworzyłem tę stronę, aby dzielić się z ludźmi moją, zdobywaną przez wiele lat, wiedzą na temat finansów i inwestycji.
Lubię podejmować ryzyko i chętnie piszę o finansach.
W skrócie jestem osobą, która kocha pieniądze i dobrze nimi zarządza.