Czy Warto Inwestować w ETF Na Rynki Wschodzące? – Wszystko Co Powinieneś Wiedzieć

Choć prym w XXI wieku wiodą gospodarki USA oraz państw UE, to szybki rozwój tzw. rynków wschodzących (ang. emerging markets) pokazuje, że w przyszłości znaczenie tych państw będzie dalej wzrastać. Dlatego też warto inwestować w ETF na rynki wschodzące.

ETF na rynki wschodzące stają się coraz popularniejszą formą inwestowania swoich pieniędzy. Wiele osób szuka idealnego sposobu na powielenie oszczędności – ETF wychodzi na przeciw ich oczekiwaniom oferując możliwość szybkiej oraz prostej inwestycji, która nie wiąże się z dużymi stratami. Ten krótki artykuł, powstał specjalnie z myślą o osobach, które chcą dowiedzieć się więcej na temat ETF, a także poznać charakterystyczne cechy rynków wschodzących. 

ETF – krótka charakterystyka instrumentu finansowego. Czym jest ETF na rynki wschodzące?

MSCI Emerging Market Index – Wykres ceny w dolarach. Źródło: https://markets.ft.com

Akcje czy obligacje to takie rodzaje instrumentów inwestycyjnych, o których słyszał właściwie każdy. Oczywiście, nie są to jedyne dostępne rozwiązania na współczesnym rynku. Na przełomie XX oraz XXI wieku można zaobserwować rozwój innych typów produktów finansowych. Co ciekawe, choć ich nazwy wydają się skomplikowane, to wiele z nich jest bardzo prostych i przejrzystych w swojej istocie.

Nie inaczej jest w przypadku ETF (ang. Exchange Trade Fund) – instrument ten może być wykorzystywany zarówno przez początkujących inwestorów, jak i doświadczonych wyjadaczy giełdowych. ETF to taki produkt finansowy, którego cechą charakterystyczną jest opieranie się na kursach innych indeksów. Instrument ten niejako „naśladuje” notowania określonego indeksu giełdowego. To, jak silnie skorelowany jest ETF oraz dany indeks, zależy od charakterystyki poszczególnych instrumentów.

Sposób inwestowania w fundusze inwestycyjne ETF jest ściśle regulowany przez przepisy prawa międzynarodowego (w tym w szczególności dyrektywy unijne) oraz krajowego. Inwestycje tego rodzaju cechują się prostotą i płynnością, co odróżnia je od tradycyjnych, zamkniętych funduszy inwestycyjnych.

Jakie wyróżnia się rodzaje ETF?

Różnorodność współczesnego rynku finansowego można zaobserwować również w kontekście instrumentów ETF. Wśród tego typu rozwiązań są dostępne na przykład ETF na:

  • surowce, w tym w szczególności złoto oraz ropę naftową,
  • indeksy giełdowe, w tym na przykład ETF na WIG 20. Jest to ciekawe rozwiązanie, dzięki któremu nie musisz prognozować przyszłości każdej ze spółek z osobna. Wystarczy, być odpowiedział sobie na pytanie: „jaka jest przyszłość danego indeksu giełdowego?” i podjął stosowną decyzję,
  • papiery wartościowe (np. obligacje).

Oprócz powyższych, w ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszą się również ETF na rynki wschodzące. Prognozy wobec krajów określanych jako emerging markets są co najmniej optymistyczne. Nie powinno zatem nikogo dziwić, że inwestycje w ETF na rynki wschodzące to decyzja, która może być bardzo opłacalna w dłuższej perspektywie.

Rynki wschodzące – co to oznacza?

W pewnym uproszczeniu, rynki wschodzące gospodarki krajów rozwijających się. Terminem tym określa się zarówno państwa Europy Środkowo-Wschodniej (szczególnie kraje, który przystąpiły do UE w 2004 r.), jak i Azji (Indie, Chiny) czy Ameryki Południowej. Kraje te cechują się m.in. szybkim tempem wzrostu gospodarczego oraz systematycznie rosnącym poziomem inwestycji. Stąd też wynikają optymistyczne perspektywy co do dalszego ich rozwoju. Wszystko to sprawia, że zakup ETF rynków wschodzących może okazać się ciekawym pomysłem na inwestycje.

Wśród ETF na rynki wchodzące wyróżnia się przede wszystkim następujące rodzaje funduszy:

  • VWO (Vanguard FTSE Emerging Markets ETF), który zajmuje się inwestowaniem w akcje spółek z krajów rozwijających się. Zaletą tego rozwiązania są bardzo niskie opłaty za zarządzanie;
  • EMRD (SPDR MSCI Emerging Markets UCITS);
  • EEM (iShares MSCI Emerging Markets ETF).

Gdzie można kupić ETF na rynki wschodzące?

Instrumenty finansowe typu ETF, w tym także ETF na rynki wschodzące, są powszechnie notowane na światowych giełdach. Jest to istotna zaleta tego rozwiązania. Taki stan rzeczy oznacza bowiem, że inwestowanie jest bezpieczne oraz przejrzyste.

Jeśli poszukujesz odpowiedzi na pytanie: „gdzie inwestować w ETF?”, to mamy dla Ciebie bardzo dobrą wiadomość. Możesz zakupić ETF na rynki wschodzące na platformie inwestycyjnej XTB (XTB to popularna ostatnimi laty platforma inwestycyjna). Oprócz tego istnieje możliwość zakupu za pośrednictwem takich popularnych serwisów jak na przykład Degiro czy Exante.

Ponadto, opcję nabycia ETF na rynki wschodzące oferuje także mBank oraz inne popularne banki działające w Polsce.

Nowoczesne platformy internetowe do inwestowania to rozwiązanie wygodne. Można korzystać z tego typu platform również z użyciem aplikacji mobilnych. Przykładowo, w przypadku wspomnianego mBanku jest to aplikacja mBank Giełda.

Co ważne, serwisy do inwestowania umożliwiają nie tylko zakup ETF na rynki wschodzące. Notowania zachowania się kursu danego ETF, analizy prognostyczne – te oraz wiele innych informacji także znajduje się na popularnych platformach inwestycyjnych.

Czy warto inwestować w ETF na rynki wschodzące? Podsumowanie

Inwestowanie w ETF na emerging markets to rozwiązanie, które może przynieść inwestorowi liczne korzyści. Jest to instrument finansowy stosunkowo prosty i przejrzysty. Last but not least, opiera się on na rynkach, co do których snuje się bardzo pomyślne perspektywy rozwoju.Oczywiście, taki stan rzeczy nie oznacza, że decyzja o zainwestowaniu posiadanego kapitału daje sto procent szans na sukces i duże zyski. Wręcz przeciwnie: aby osiągnąć sukces, należy rzetelnie przeanalizować rynek. Konieczna jest analiza bieżącej koniunktury gospodarczej i jej perspektyw oraz wszelkich potencjalnych szans i zagrożeń. Ryzyko jest nieodłącznym elementem zarówno w przypadku kupowania ETF na rynki wschodzące, jak i właściwie każdej innej formy alokowania kapitału.

Robert Baczkowski
robert.baczkowski@inwestujfinanse.pl | + Artykuły

Od wielu lat jestem zapalonym inwestorem i entuzjastą kryptowalut. Ukończyłem matematykę na University of Toronto w Kanadzie.
Stworzyłem tę stronę, aby dzielić się z ludźmi moją, zdobywaną przez wiele lat, wiedzą na temat finansów i inwestycji.
Lubię podejmować ryzyko i chętnie piszę o finansach.
W skrócie jestem osobą, która kocha pieniądze i dobrze nimi zarządza.