ETF Na Ropę — Co Warto Wiedzieć Na Temat Tych Instrumentów Finansowych?

Dzięki rozwojowi technologii cyfrowych inwestowanie staje się coraz prostsze. Dzięki temu możliwe jest obracanie takimi instrumentami finansowymi jak na przykład ETF na ropę naftową. Przeczytaj poniższy tekst, by poznać więcej informacji na ten temat.

Czym właściwie jest ETF?

Mechanizm działania ETF na ropę jest bardzo prosty. Większość spośród finansowych instrumentów inwestycyjnych (w tym na przykład akcji i obligacji) jest „samodzielna”, a ich kurs wynika np. z decyzji samych inwestorów. Nieco inaczej jest w przypadku ETF (Exchange Traded Fund), których notowania zmieniają się pod wpływem wahań np. ropy naftowej. ETF-y cieszą się dużym zainteresowaniem m.in. z uwagi na wysoki poziom płynności instrumentów finansowych.

Współczesny rynek finansowy oferuje inwestorom wiele rodzajów ETF — dostępne są m.in. instrumenty zależne od kursu złota oraz indeksów giełdowych. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się ETF na ropę naftową. W zasadzie nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ ropa wciąż pozostaje jednym z kluczowych surowców dla światowej gospodarki.

ETF a ropa naftowa – zależność

Zależność między ETF a ropą naftową jest bardzo prosta. Jeśli cena giełdowa 1 baryłki ropy naftowej rośnie, tak samo umacnia się wartość jednostek uczestnictwa w danym ETF. Podobnie jest w przypadku sytuacji odwrotnej, tj. obniżenia się wartości ropy Brent.

Jakie są ETF na ropę naftową?

United States Oil Fund, LP (USO – wykres ceny w dolarach. Źródło: finance.yahoo.com

Wśród najpopularniejszych ETF-ów na ropę naftową znajdują się fundusze oparte na cenie tego surowca lub inwestujące w sektor petrochemiczny. Są to na przykład:

  • USO – United States Oil Fund LP ETF. Jest to amerykański fundusz utworzony w 2006 roku. W tym przypadku wartość ETF-ów opiera się na cenach ropy wydobywanej w Stanach Zjednoczonych, tzn. WTI (West Texas Intermediate);
  • BRNT – WisdomTree Brent Crude Oil. Wartość ETF-ów typu BRNT jest uzależniona od kursu wydobywanej na Morzu Północnym ropy typu BRENT;
  • XLE – Energy Select Sector SPDR Fund. XLE został utworzony jeszcze w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. W porównaniu do wyżej wymienionych funduszy XLE prowadzi bardziej zróżnicowaną działalność. Skupia on przedsiębiorstwa m.in. z takich segmentów rynku jak sektor petrochemiczny, wydobycie gazu ziemnego oraz produkcja sprzętu energetycznego.
  • Lyxor STOXX Europe 600 Oil & Gas UCITS ETF – fundusz, który skupia się największych europejskich spółkach prowadzących działalność związaną z produkcją gazu oraz ropy.

Który z ETF-ów na ropę należy wybrać? Nie ma jednoznacznej, uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo nieudanej inwestycji, należy rzetelnie prześledzić notowania historyczne oraz prognozy analityków.

Trzeba pamiętać, że nie każdy ETF reaguje w takim samym stopniu na wahania cen ropy naftowej. Poziom zależności także powinien być czynnikiem branym pod uwagę podczas wyboru.

Last but not least, istotnym kryterium wyboru mogą okazać się prowizje, w tym między innymi opłaty roczne. Zazwyczaj nie są one wysokie i wynoszą nie więcej niż 1% w skali roku. Mimo to warto brać je pod uwagę podczas kalkulacji opłacalności inwestycji.

Gdzie można kupić ETF na ropę?

Dobra informacja dla wszystkich tych, którzy są zainteresowani zakupem ETF na ropę naftową, jest następująca: inwestowanie w ETF jest obecnie bardzo proste.

Chociaż ETF-ów na ropę nie można kupić na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, nie oznacza to jeszcze, że nie da się dokonywać inwestycji w tym zakresie. Możliwy jest handel np. za pomocą platform stworzonych przez takie banki jak:

  • mBank,
  • BOŚ Bank (za pośrednictwem popularnej wśród inwestorów aplikacji Bossa),

Inwestycyjne aplikacje bankowe to nie jedyny sposób pozwalający na zakup ETF na ropę naftową. Wręcz przeciwnie: nabycie tego typu instrumentów możliwe jest również za pomocą takich platform jak na przykład:

  • XTB,
  • DeGiro,
  • Exante,

oraz wielu innych. Rozwiązania te dają inwestorom dostęp do zagranicznych rynków finansowych, w tym także ETF-ów.

Silna konkurencja między usługodawcami w zakresie oprogramowania do inwestowania sprawia, że użytkownicy mogą liczyć m.in. na niskie, konkurencyjne opłaty i prowizje.

ETF na ropę naftową. Podsumowanie

Handel ETF to dobry sposób dla wszystkich tych, którzy posiadają przynajmniej podstawową wiedzę na temat finansów. Z drugiej jednak strony nie należy zapominać o tym, że inwestowanie w ETF (na ropę naftową, ale także na pozostałe surowce czy indeksy giełdowe) wiąże się z ryzykiem tak samo, jak ma to miejsce w przypadku innych rodzajów inwestycji.

Aby zminimalizować ryzyko utraty części całości lub części kapitału, konieczne jest rozsądne inwestowanie. Jeszcze przed podjęciem jakichkolwiek decyzji w tym zakresie trzeba rzetelnie przeanalizować możliwe konsekwencje działań inwestycyjnych. Sytuację dodatkowo komplikuje duża zmienność cen ropy w ostatnich latach, co jest związane m.in. z kryzysem covidowym oraz konfliktem zbrojnym na linii Ukraina-Rosja.

Robert Baczkowski
robert.baczkowski@inwestujfinanse.pl | + Artykuły

Od wielu lat jestem zapalonym inwestorem i entuzjastą kryptowalut. Ukończyłem matematykę na University of Toronto w Kanadzie.
Stworzyłem tę stronę, aby dzielić się z ludźmi moją, zdobywaną przez wiele lat, wiedzą na temat finansów i inwestycji.
Lubię podejmować ryzyko i chętnie piszę o finansach.
W skrócie jestem osobą, która kocha pieniądze i dobrze nimi zarządza.