ETF-y Na Lit — Poznaj Najważniejsze Informacje Na Ten Temat

W dobie wysokiej inflacji takie tradycyjne sposoby inwestowania jak np. zakup obligacji skarbowych czy akcji nie spełniają swojej roli. Nie powinno zatem dziwić, że coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w ETF, w tym m.in. w ETF-y na lit.

Dlaczego lit jest ważny dla współczesnej gospodarki?

Lit należy do grupy tzw. metali alkalicznych (litowców). Pierwiastek ten ma niezwykle szerokie zastosowanie we współczesnej gospodarce. Wykorzystuje się go między innymi do produkcji szkła, ceramiki oraz smarów. Pierwiastek ten pełni również ważną rolę w sektorze energetyki jądrowej oraz medycynie. Last but not least, lit znajduje swoje zastosowanie podczas wytwarzania sprzętu optycznego.

Tak liczne możliwości zastosowania litu sprawiają, że jest on nie tylko nieodłącznym elementem współczesnej światowej gospodarki. Podobnie jak inne kluczowe surowce (w tym na przykład ropa naftowa), może być on wykorzystywany do inwestycji finansowych poprzez obrót ETF-ami na lit.

Jak działają ETF-y i co odróżnia je od typowych instrumentów finansowych?

Skrótowiec „ETF” pochodzi od określenia „Exchange-Traded Fund” odnoszącego się do otwartych funduszy inwestycyjnych. Pierwsze ETF-y w Stanach Zjednoczonych wprowadzono jeszcze w 1993 roku, zaś w Polsce nastąpiło to w 2010 roku.

W porównaniu z akcjami czy obligacjami ETF-y to dość nietypowe rozwiązanie. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Cechą charakterystyczną ETF-ów (nie inaczej jest w przypadku ETF-ów na lit) jest to, że odwzorowują one notowania obiektu bazowego, w tym np. akcji oraz surowców. Jeśli podstawowy indeks spada/rośnie, tak samo dzieje się z notowaniami danego ETF.

ETF-y na lit a fundusze odzwierciedlające kurs innych surowców — jaka jest główna różnica?

Global X LItihium & Battery Tech – wykres ceny w dolarach. Źródło: finance.yahoo.com

Warto przy tym zauważyć, fundusze ETF różnią się w tym w przypadku od ETF-ów opartych notowania innych surowców, w tym na przykład złota czy srebra. W tym pierwszym przypadku ETF-y — jak już wiesz — są oparte o notowania akcji przetwarzających lit.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi np. o ETF-y na złoto, srebro, pszenicę itp. Kurs tego typu funduszy ETF jest uzależniony od notowań samych surowców, nie zaś spółek z branży rolniczej itd. Przykładowo, wartość ETF-ów na ropę naftową wynika z kursu indeksu dla ropy typu BRENT. 

Jakie są dostępne ETF-y na lit?

Wybór w zakresie ETF-ów na lit nie jest wprawdzie tak różnorodny, jak ma to miejsce w przypadku ropy naftowej czy indeksów giełdowych, nie zmienia to jednak faktu, że inwestowanie w ten pierwiastek także jest możliwe. Najważniejsze ETF-y na lit są następujące:

  • BATT, czyli Amplify Lithium & Battery Technology ETF.
  • LIT — Global X Lithium & Battery Tech ETF.

ETF BATT

ETF na lit BATT to stosunkowo młody indeks — został on założony dopiero w 2018 roku. Mimo tak krótkiego okresu aktywności na rynku inwestycyjnym zdołał on jednak zapewnić sobie zaufanie inwestorów. ETF na lit BATT jest notowany na amerykańskiej giełdzie NYSE ARCA.

Notowania tego funduszu litowego są uzależnione od kursu akcji spółek, których działalność biznesowa jest związana między innymi z produkcją:

  • akumulatorów litowych,
  • pojazdów elektrycznych.

Zdecydowana większość tego funduszu składa się z takich czołowych podmiotów w branży jak na przykład Tesla zajmująca się produkcją aut napędzanych energią elektryczną. W skład funduszu wchodzi również BHP Group, czyli największy na świecie koncern prowadzący wydobycie uranu, miedzi czy żelaza.

ETF LIT

W przypadku utworzonego w 2010 roku funduszu ETF LIT obiektem bazowym są notowania indeksu Solactive, czyli Solactive Global Lithium Index. Zadaniem indeksu Solactive jest odzwierciedlenie wyników osiąganych przez przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem litu.

Są to czołowe podmioty na rynku światowym, których siedziby działalności znajdują się między innymi w Stanach Zjednoczonych oraz rozwiniętych krajach azjatyckich (Chiny, Korea Południowa). ETF-y LIT można kupić na przykład za pośrednictwem aplikacji do inwestowanie Exante.

Czy ETF-y na lit to zawsze dobry pomysł? Podsumowanie

Jak już wiesz, inwestowanie w ETF-y wiąże się z licznymi korzyściami dla inwestora. Instrumenty finansowe typu ETF cechują się przede wszystkim prostotą oraz wysokim poziomem płynności, a oczekiwania wobec zastosowania litu w gospodarce są pozytywne. Oczywiście, nie oznacza to jeszcze, że decyzja w zakresie inwestycji w ETF-y zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Ryzyko jest nieodłącznym elementem każdej formy inwestycji — ETF-y na lit nie stanowią tu żadnego wyjątku.

Jeśli zatem chcesz rozpocząć swoją przygodę z tego typu instrumentami finansowymi, przeanalizuj uważnie rynek i przewidywania analityków giełdowych. Dzięki takim działaniom nie zlikwidujesz ryzyka w 100% (nie jest to możliwe w przypadku jakiegokolwiek typu inwestycji), ale zwiększysz szanse na zyskowne inwestycje.

Robert Baczkowski
robert.baczkowski@inwestujfinanse.pl | + Artykuły

Od wielu lat jestem zapalonym inwestorem i entuzjastą kryptowalut. Ukończyłem matematykę na University of Toronto w Kanadzie.
Stworzyłem tę stronę, aby dzielić się z ludźmi moją, zdobywaną przez wiele lat, wiedzą na temat finansów i inwestycji.
Lubię podejmować ryzyko i chętnie piszę o finansach.
W skrócie jestem osobą, która kocha pieniądze i dobrze nimi zarządza.