Chcąc samodzielnie inwestować na giełdzie, będziemy musieli skorzystać z usług domów maklerskich. Otwierając konto w odpowiednim banku, otwieramy sobie tym samym dostęp do rynku papierów wartościowych, a tam, w grę już wchodzi obrót wysokimi kwotami gotówki. Samo słowo „obrót” posiada wiele znaczeń, gdyż w kategoriach ekonomicznych, oznacza zarówno obrót gotówkowy, jak i bezgotówkowy, towarowy i giełdowy, a także obrót pomiędzy przedsiębiorstwami, osobami fizycznymi czy konsumentami.
Załóżmy jednak, że nas najbardziej będzie interesował obrót giełdowy, czyli obrót papierami wartościowymi na rynku kapitałowym. Przyjrzyjmy się zatem, jakie możliwości posiadamy do inwestowania na giełdzie w naszym kraju i czym charakteryzuje się inwestowanie ETF na GPW? Na początku jednak wyjaśnijmy sobie podstawowe pojęcia.
Fundusze ETF notowane na GPW, co to właściwie oznacza?
GPW, czyli Giełda Papierów Wartościowych, to pierwsza giełda tego typu otwarta w naszym kraju. Funkcjonuje od 12 maja 1817 roku i mieści się w Warszawie. Jest to giełda centralna i dzisiaj funkcjonuje obok największych europejskich i światowych giełd, koncentrując obrót obligacjami zarówno polskich, jak i zagranicznych firm. Notowanych jest na niej dzisiaj 11 ETF-ów, czyli funduszy inwestycyjnych (ang. Exchange Traded Fund), które obok akcji, obligacji, towarów czy innych papierów wartościowych stanowią kapitał giełdy.
Największą pod tym względem jest nowojorska giełda papierów wartościowych, na której notowanych jest ponad 2700 funduszy, bądź Londyńska, gdzie znajdziemy ponad 2000 funduszy. Chociaż nasza rodzima giełda nie jest aż tak rozbudowana i zawiera o wiele mniejszą liczbę funduszy, to musimy wiedzieć, że polski rynek inwestycyjny jest również mniejszy i działa na bardziej lokalnym gruncie, gromadząc w sobie tylko niektóre ze światowych i najsłynniejszych firm.
Jednak na gruncie europejskim Polska Giełda Papierów Wartościowych staje się największą giełdą regionu Europy Środkowo-Wschodniej i reklamuje się jako jeden z najdynamiczniejszych rynków kapitałowych w Europie, stając się tym samym atrakcyjnym rynkiem dla inwestorów.
Jak kupić ETF na GPW?
Posiadając konto w domu maklerskim, możemy inwestować zarówno w polskie, jak i zagraniczne ETF-y. Wiele banków oferuje konta zintegrowane z rachunkami maklerskimi. Pod tym względem ich oferta jest bardzo szeroka.
Po założeniu takiego konta dostajemy dostęp do wszystkich giełd świata, co daje nam duże możliwości inwestycyjne. Do wyboru mamy wielkie giełdy niemieckie czy angielskie, gdzie jest największy wybór ETF-ów, jednak inwestowanie w fundusze ETF notowane na GPW to oferta skierowana do tych, których interesuje polski rynek inwestycyjny, i którzy chcieliby inwestować również w akcje polskich firm.
Zakupić ETF-y możesz jedynie przez konto maklerskie, dzięki któremu łączysz się z giełdami zarówno w kraju, jak i za granicą. Chcąc zainwestować, wystarczy wybrać interesującą nas ofertę ETF-ów z listy dostępnych i kliknąć przycisk „zainwestuj” (zazwyczaj kup lub sprzedaj). Jednym z kryteriów, na które powinniśmy zwrócić uwagę, to prowizja od obrotu ETF-ami. Jej stawka może się znacznie różnić w różnych bankach i wahać np.: pomiędzy 0,13%-0,39%. Również bank może zaoferować 0% prowizji na ETF, jednak zazwyczaj wiąże się to ze spełnieniem pewnych konkretnych wymogów np.: obrotem ETF-ami w odpowiedniej kwocie.
Lista ETF na GPW, jak sprawdzać notowania?
Codzienne notowania najłatwiej jest sprawdzić na stronie Giełdy Papierów Wartościowych lub za pomocą specjalnej appki, którą możemy ściągnąć na swój telefon. Tego typu aplikacje niekiedy oferowane są przez banki, umożliwiające swoim klientom dostęp do prywatnych informacji giełdowych. Inwestować możemy już od najniższych kwot, a także możemy kupować akcje jednej, bądź większej ilości spółek, oczekując zysków przynajmniej z części zainwestowanych pieniędzy.
Przy tym pamiętać trzeba, że banki nie ponoszą odpowiedzialności za żadne ewentualne straty wynikające z takiego, a nie innego obrotu finansowego na giełdzie. Niemniej jednak inwestorzy są w większości zadowoleni z zysków, jakie mogą osiągnąć, bądź jakie osiągają, kupując ETF na GPW.
Pytanie, jakie jedynie możecie sobie w tej chwili zadawać to, w które fundusze ETF inwestować?
Notowania ETF na GPW, czy warto inwestować?

ETF-y są względnie nowymi formami inwestowania. Mając na względzie długą tradycję giełd na świecie, oraz możliwość kupowania akcji firm i spółek, musimy wiedzieć, że ETF-y istnieją mniej więcej od 1990 roku i od tego czasu zyskiwały na popularności. Dzisiaj rynek ETF stanowi bardzo dużą część światowej giełdy i jest szacowany nawet na 5 biliardów dolarów. Grę na giełdzie może rozpocząć każdy zainteresowany, jednak na początku warto jest zaznajomić się z zasadami panującymi na rynku, żargonem maklerskim i metodami gry. Dzięki temu, krok po kroku, zdobędziemy ufność, opanujemy nerwy i nauczymy się podejmować nawet ryzykowne decyzje.
W lepszym i płynniejszym poruszaniu się po strategiach inwestowania w papierach wartościowych może nam pomóc obserwowanie rynku. Śledzenie krajowych i zagranicznych giełd pozwala na lepszą orientację w ofertach kupna i sprzedaży akcji czy ETF-ów. Jednocześnie ETF-y uważane są za bezpieczniejsze, w porównaniu do akcji, co znacznie wpływa na ich popularność.
Inwestując w ETF na GPW, musisz przede wszystkim znać ryzyko, jakie ze sobą niesie inwestowanie szczególnie dużych sum pieniędzy. Jeżeli jesteś już wprawionym inwestorem, zapewne będziesz wiedział o tym, w jaki sposób poruszać się po świecie papierów wartościowych, jeżeli jednak stawiasz dopiero swoje pierwsze kroki, zacznij od mniejszych sum, aż nabierzesz większą wprawę i zrozumiesz, na czym polega giełda.
Ważne jest posiadanie kontroli i elastyczne zarządzanie swoimi finansami, oraz dodatkowo posiadanie wiedzy na tematy związane z inwestowaniem na giełdzie. Kupując ETF na GPW mamy na celu realizowanie swoich strategii inwestycyjnych, a tym samym osiągnięcie jak najwyższej stopy zwrotu z inwestycji. Jednocześnie staje się to prostą formą inwestycji, atrakcyjną zarówno dla młodych, jak i starszych pragnących rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem w papiery wartościowe.